Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları son zamanların en düşük seviyesine geriledi

Konut kredisi faiz indirimi kampanyası sayesinde konut kredisi faiz oranlarında son zamanların en düşük seviyesi kaydedildi.

Devlet ve özel sektör iş birliğinde hayata kazandırılan konut kampanyalarının son basamaklarından konut kredisi faiz oranları indirimi kampanyasına olumlu dönüşler alınmaya başladı.

Yurt genelinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank önderliğinde başlatılan konut kredisi faiz oranlarının psikolojik seviye yüzde 1’in altına indirilmesine yönelik kampanya kapsamında olumlu geri dönüşler alınıyor. Konut kredisi faiz oranlarının devlet bankaları öncülüğünde yüzde 1’in altına düşürülmesiyle 25 Mayıs 2018 tarihli haftadan itibaren konut kredisi faiz oranları Ekim 2017 tarihinden bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

TCMB’den alınan verilere göre, konut kredisi faiz oranlarında 25 Mayıs tarihiyle başlayan haftadan itibaren faiz indirimi kampanyası sayesinde konut kredilerinde faiz oranları Ekim 2017 tarihinden beri en düşük seviyesini kaydetti.

Alınan son verilere göre konut kredisi faiz oranları 25 Mayıs haftası itibariyle kampanya sayesinde Ekim 2017 tarihinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Konut kampanyalarının son aşamalarından biri konut kredisi faiz oranlarının Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi Türkiye’nin üç büyük kamu bankası önderliğinde uzmanlar tarafından belirlenen psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşürülmesiyle konut kredisi faizleri yüzde 13’lere kadar düştü.

Konut kredisi faizlerindeki bu düşüş trendi ticari krediler de yükseliş trendi şeklinde kendini gösteriyor. Konut kredilerinde faiz oranları düşerken ticari kredi faizlerinde ise hızla yükseldiği görülüyor. konut kredisi faizlerinin aksine hızlı bir yükseliş trendine girerek tekrardan son 9 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

TCMB’den alınan verilere göre, bankalar tarafından uygulanan ticari kredi faizlerinde yaklaşık faiz 25 Mayıs 2018 tarihli hafta itibariyle yüzde 19,54 seviyesine çıktı. Bu durumda da ticari kredi faizlerinde Şubat 2009 tarihinden beri en yüksek seviye görüldü.