Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranları son zamanların en yüksek seviyesinde

Aralık ayı verilerine göre konut kredisi faiz oranları 2 Şubat 2018 tarihli hafta itibariyle 2011 Kasım tarihinden bu yana ulaştığı en yüksek seviyede.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselişi devam ediyor. Uzmanlar tarafından yüzde 1 olarak kabul edilen konut kredisindeki psikolojik seviye aşılarak yükselmeye devam ediyor. En son edinilen bilgilere göre, konut kredisi faiz oranları 2 Şubat 2018 tarihinden itibaren Kasım 2011 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Psikolojik seviyenin çoktan aşıldığı kredi faiz oranlarında 6 yılın en yüksek seviyesi görüldü. Yapılan hesaplamalara göre konut kredisi faiz oranları ortalama yüzde 14,55 şeklinde gerçekleşti.

Özellikle dar gelirli vatandaşlar konut sahibi olma hayallerini yüksek gayrimenkul fiyatları nedeniyle konut kredisi kullanarak gerçekleştirmeye yöneliyor. Ancak konut kredisi faiz oranları konut alıcısını çok kolay caydırabiliyor. Konut kredisi faiz oranları konut satın almayı düşünen ya da konutunu yenilemek isteyen vatandaşların kararlarını değiştirebiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı verilerine bakıldığında konut kredisi faiz oranlarının TL olarak alınan kredilerde ağırlıklı olarak yüzde 14,55 şeklinde gerçekleştiğini gösteriyor. Psikolojik seviye olarak yüzde 1 şeklinde kabul edilen konut kredisi faiz oranının çok üzerinde seyreden seviye yükselmeye devam ediyor. Bu durum birçok konut alıcısının yakın zamanda konut alma fikrinden uzaklaşmasına ve sektörde durgunluk oluşması tehlikesine neden oluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden elde edilen bilgilere göre, TL şeklinde alınan kredilerin ağırlıklı faiz ortalaması yüzde 14,55 şeklinde olarak hesaplandı.

Konut almak için tüketicinin psikolojik seviyesi olarak belirlenen yüzde 1 kredi faiz oranının çok üzerinde seyrederek yükselmeye devam ediyor. Yakın zamanda konut almak isteyenler ya da bu alanda yatırımlarını değerlendirmek isteyenler kararlarından vazgeçiyor.

TCMB tarafından hazırlanan verilere bakıldığında Türkiye genelindeki ipotekli satışlarda ise aralık ayı içinde bir azalma görüldüğü kaydedildi. İpotekli konut satışları Türkiye genelinde yüzde 30,7 şeklinde gerçekleşti. Son verilere göre bu payla ipotekli konut satış rakamı 34 bin 29 oldu. Toplam satışlar içindeki ipotekli satışların payı da yüzde 25,6 şeklinde belirlendi. Türkiye’de en fazla ipotekli satış yapılan il İstanbul oldu. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki en yüksek payına sahip il ise Aradahan ili oldu. İstanbul’da ipotekli konut satış yüzdesi 19,1 oranında gerçekleşirken Ardahan’da bu yüzde 45,5 şeklinde gerçekleşti.