Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranlarında psikoloji bozan seviye yüzde 1'in altına düşüyor

Hükümet tarafından seçim öncesi emlak sektörüne ilişkin yüz güldüren düzenlemeler art arda gelmeye başladı. Konut kredisi faiz oranları düşüyor.

Konut sektörünü yeniden canlandıracak ve çarklarını hızla dönmesini sağlayacak düzenlemeler gelmeye devam ediyor. En son alınan karara göre; imar barışı, KDV ve tapu harç bedelleri indirimden sonra konut kredisi faiz oranları da düşürülecek. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına indirilecek.

Gayrimenkul uzmanları tarafından konut satın almak isteyen tüketicilerin davranışlarından yola çıkılarak elde edilen yüzde 1 psikolojik seviye sonunda bu seviyenin altına indiriliyor. Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden dolayı konut alma fikrinden uzaklaşan vatandaşlar da yeniden hayallerini gerçekleştirmek için konut bakmaya başlayacak. Hem tüketici hem de sektör temsilcileri kazanacak.

Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak kabul edilen emlak ve inşaat sektörü 2018 yılının başından bu yana yaşadığı zorlukları geride bırakmaya hazırlanıyor. İmar barışı, KDV ve tapu imkanlarının ardından Başbakan Binali Yıldırım son olarak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi üç büyük kamu kuruluşunda konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirileceğini açıkladı.

Konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekecek Ziraat, Halk ve Vakıfbank’tan oluşan üç büyük kamu bankasına ek olarak 3 ay süreyle Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da faiz indirimi kampanyasına dahil olacak.

Dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan faiz indirimi kampanyasının detaylarının en kısa süre içinde açıklanması bekleniyor. Ziraat Bankası tarafından başlatılacak kampanya ile bu belirlenen 5 kamu bankasında aylık 1,25 ile 1,35 arasında olan konut kredisi faiz oranları psikolojik seviye yüzde 1’İn altına düşürülecek.

Konut kredisi faiz oranı indirimi kampanyası sayesinde faizler 36 baz puan inecek ve aylık yüzde 0,99 faizden konut kredisi ile konut satın alınabilecek. 10 yıl süreyle 200 bin TL kredi alan bir vatandaş aylık 3 bin 375 TL yerine 2 bin 855 TL taksit ödemesi yapacak.

Totalde ise 200 bin TL kredi çeken tüketici 62 bin 360 TL daha az faiz ödemesi yapacak. Yalnızca hesaplanan toplam faiz tutarı 205 bin 27 TL’den 142 bin 667 TL’ye kadar inmiş olacak.