Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faiz oranlarında yükseliş sürüyor

Tüm çağrılara ve beklentilere rağmen konut kredisi faiz oranları yükselişini sürdürüyor. Konut kredisi faiz oranları son 9 yılın en yükseğinde seyrediyor.

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi hem sektör temsilcileri hem de konut alıcıları tarafından uzun süredir bekleniyor. Çıkış yollarına, geliştirilen yeni modellere, tüm çağrı ve beklentilere rağmen konut kredisi faiz oranlarında düşüş yaşanmadı.

Beklenen düşüşün aksine konut kredisi faiz oranları yüzde 14,96 seviyesinde yükselerek 30 Mart haftası itibariyle Ağustos 2009 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyede.

Konut kredilerinde konut alıcısının uzun süredir beklediği düşü bir türlü gerçek olmuyor. Konut kredisi faiz oranları beklenenin aksine yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi faiz oranlarında psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1 oranı çoktan aşıldı. Bu oranı uzun süre önce geride bırakan faiz oranları adeta yatırımcının ve geliştiricinin psikolojisini bozmaya devam ediyor.

Ülke genelinde konut satışlarında yaşanan durgunluğun başlıca nedenlerinden bir tanesi de konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşu. Yüzde 1 ve üzerinde faiz oranıyla karşılaşan tüketiciler konut satın alma fikrinden vazgeçiyor. Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği alıcıyı oranların düşmesine beklemeye yönlendiriyor. Bekleyiş içinde olan yatırımcı konut satışlarında durgunluğa neden oluyor.

TCMB’den elde edilen ipotekli konut satışındaki son rakamlar ise bu durumu kanıtlar nitelikte. Yurt genelinde şubat ayı içerisinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,8 oranında azalış göstererek 27 bin 916 adet şeklinde gerçekleşti.

Yurt geneli ipotekli konut satışlarında İstanbul 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile birinci sıradaki yerini aldı. Yurt genelindeki toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 40,8 payı ile Amasya ili oldu.