Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizinde yukarı yönlü ivme devam ediyor

Birçok vatandaşı konut satın alma kararından döndüren konut kredisi faiz oranları 2018 yılının ilk haftalarında da yukarı yönlü ivmesini sürdürüyor.

Konut kredisi faizlerinde yukarı yönlü ivme devam ediyor. TCMB’den alınan bilgilere göre konut kredisi faizleri yıllık yaklaşık 19 Ocak haftası itibariyle yüzde 24,30 seviyesine erişti.

Bu bilgilerle birlikte Nisan 2016 tarihinden bu yana en yüksek seviye kaydedildiği ortaya çıktı.

Konut sahibi olmak için konut kredisi alacaklarda psikolojik eşik olarak bilinen yüzde 1 seviyesinin de çok üzerine gelinmiş oldu.

Konut kredisinde güncel olarak en düşük faiz oranlarını yüzde 1,15 oranları ile Vakıfbank ve ICBC bankaları sağlıyor. 2017 yılının ikinci çeyreğinden bu yana devam eden konut kredisi faizi artışı 2018 yılının ilk hatalarında yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Ancak konut kredisi 2017 yılı içinde düzenlenen kampanyalar ile yüzde 11’in altına düşmeyi başarmıştı.

Kredi faizlerinde yukarı yönlü ivmenin başladığı dönemde ipotekli satışlardaki büyümenin yerini küçülme aldı. 2017'nin son çeyreğinde tüm aylarda ipotekli satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre küçülme gösterdi. 2017'nin Aralık ayında daralma yüzde 30 oranına yaklaştı.