Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizleri 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde!

2018 Ocak ayından bu yana konut kredisi faizlerinde 5,7 puanlık bir sıçrama yaşandı. Bu sıçrama ile 2008 yılından beri en yüksek seviye kaydedildi.

Konut kredisi faiz oranları sürekli yükselmeye devam ediyor. Konut sektörü temsilcilerinin şikâyet ettiği konut kredisi faiz oranları yüksek seyrine hız katarak devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) edinilen verilere göre, konut kredisi faiz oranları ortalama yüzde 20 sınırına kadar geldi. 2018 yılının başından beri konut kredisi faiz oranları 8 aylık süreçte 5,7 puanlık artış kaydetti. Bu sıçrama 2008 yılından bu yana konut kredisi faiz oranlarında kaydedilen en yüksek seviye oldu.

Konut kredisi faiz oranları 15 Mayıs 2018 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında yüzde 0,98 seviyesine indirilmişti. Bu seviyeden konut kredisi kullanan vatandaşlar ertelenen alımlarını gerçekleştirdi. Ardından konut kredisi faiz oranları yeniden yükselmeye başladı. Temmuz sonu ağustos başı değerleri incelendiğinde ise konut kredisi faiz oranlarının kampanya öncesindeki seviyeden daha yüksek olduğu görülüyor.

Konut kredisi faiz oranlarının 30 Haziran 2018 tarihine kadar olan süreçte devam etmekte olan indirim kampanyasının da etkisiyle gerilediği ve yüzde 13 seviyelerinde izlendiği kaydedilmişti. Kampanyanın sona ermesinin hemen ardından bankalar borçlanma maliyetlerindeki artış nedeniyle yeniden konut kredisi faizlerini yükseltmeye başladı.

Kampanyanın sonrasında ilk önce Vakıfbank tarafından yükseltilen konut kredisi faiz oranları hızlı bir yükselişe geçti. Konut kredisi faiz oranları ilk 8 aylık dönemde 5,7 puan artış ve ortalamada yüzde 20 artış ile kampanya öncesindeki değerlerin üzerine çıktı.