Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizleri Ağustos 2016’dan beri en yüksek seviyede

Konut kredisi faizleri Ağustos 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Faizler 16 ayın zirve seviyesine ulaştı.

Ekonomi kamuoyunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin indirilmesi yönündeki son çağrıları konuşulurken, kredi faizlerinin yukarı yönlü ivmesinin devam ettiği görüldü.

TCMB’den alınan verilere göre 10 Kasım haftası itibariyle bankaların uyguladığı konut kredisi faizlerinin ağırlıklı ortalaması yüzde 13,11 oldu. Böylelikle konut kredisi faizleri 12 Ağustos 2016 haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bu yıl bankalar tarafından uygulanan konut seferberliğinin etkisiyle konut kredi faizlerinde gerileme ivmesi olmuş, Mart ayında ortalama konut kredisi faizleri yüzde 11'in altına kadar gevşemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü gazetecilere yaptığı değerlendirmelerde kamu bankaları ile faiz konusunda bir araya gelebileceklerini belirtmişti.

Erdoğan, "Faizi yükselterek kendi kârını artırmanın gayreti içerisinde ama öbür tarafta enflasyon milleti, vatandaşı inim inim inletiyor. Onun umurunda değil. Şu anda maalesef bu süreç hâlâ devam ediyor. Belki önümüzdeki hafta Sayın Başbakan, ilgili bakanlar, bazı devlet bankaları bir araya gelmek suretiyle bu konuyu müzakere edip çok kararlı adım atıp bu faiz lobisinin de bu faizlerin de üzerine gitmekte kararlıyız” ifadelerini kullanmıştı.