Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizleri son 9 yılın en yüksek seviyesinde

Konut kredisi faiz oranları indirim arifesinde yüzde 1,24 ile son 9 yılın en yüksek seviyesine erişti.

Emlak sektörünün gündeminde çok uzun zamandır konut kredisi faiz oranları var. Konut kredilerinin 2018 yılının başından bu yana sürekli artış gösteriyor olması hem yatırımcıyı hem de konut üreticisini sıkıntıya soktu.

Konut kredisi faiz oranlarına yapılacak indirimin arifesinde faizlerin yüzde 1,24 oranı ile son 9 yılın en yüksek seviyesine eriştiği kaydedildi. Türkiye’nin en büyük kamu bankası Ziraat Bankası öncülüğünde başlatılan kampanya kapsamında konut satın almak isteyenler açıklanan beş devlet bankasından yüzde 0,99 faiz oranı ile konut kredisi kullanabilecek.

Gayrimenkul uzmanları tarafından psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1’in altında konut kredisi faiz oranlarıyla konut sahibi olunabilecek. En az 3 ay süreyle geçerli olacak faiz indirimi kampanyası dahilinde Ziraat Bankası başta olmak üzere, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarından düşük faizli konut kredisi kullanılabilecek.

Bankaların konut kredisi faiz indirimi kampanyası gündemdeyken konut kredisi faiz oranları da tüm hızıyla yükselmeye devam ediyor. Edinilen son bilgilere göre konut kredisi faiz oranları nisan ayının sonu itibariyle yüzde 1,24 seviyesiyle son 9 yılın zirvesine erişti.

Darbe girişiminin ardından hükümetin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çağrıları ile bankalar konut kredisi faiz oranlarına indirim uygulamıştı. 2017 yılında ise Mart ayında aylık yüzde 0,92 seviyesine kadar düşürülen konut kredisi faiz oranları 2018 yılı Nisan ayı sonu itibariyle yükselişini sürdürerek yüzde 1,24 ile son 9 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Seçim öncesi konut sektörü tedbir ve teşvikleri arasında yer alan konut kredisi faiz oranları indirimi kampanyası ile konut sektörünün canlanması ve satışların artış göstermesi bekleniyor.