Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizleri son zamanların en düşük seviyesinde!

Konut kredisi faiz oranlarının devlet eliyle indirilmesinin ardından ortalama konut kredilerinde hızlı bir gerileme meydana geldi.

Son yıllarda sıkıntılı günler geçiren ve uzun süredir bir çıkış kapısı arayan konut sektörü konut kredilerindeki faizlerin Ziraat Bankası önderliğinde uzmanlar tarafından belirlenen psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşürülmesinin ardından 18 Mayıs haftası itibariyle ortalama konut kredisi faizleri yüzde 1,77 puan geriledi.

Yeni indirim kampanyasından alınan sonuca göre 2016 yılında yapılan konut kredisi indirim kampanyasına kıyasla ciddi bir düşüş olduğu görüldü. 2016 yılında yapılan kampanyanın ardından 1,05 puanlık bir düşüş kaydedilmişti. 2018 yılında yapılan kampanyada ise 18 Mayıs tarihi ile başlayan hafta itibariyle yüzde 1,77 puan gerileme yaşandığı görüldü.

Konut piyasasını canlandırmak ve özellikle son 3 yılda biriken konut stokunu eritmek için başlatılan son faiz indirim kampanyasının ardından ortalama konut kredisi faizleri 18 Mayıs haftası itibariyle yüzde 13,16 düzeyine kadar düşüş gösterdi. Buradan çıkan sonuca göre 2017 yılının sonundan beri ortalama konut kredisi faizlerinde en değer elde edilmiş oldu.

Konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesinin ardından beklemede olan konut yatırımcısının harekete geçtiğini ifade eden KONUTDER Başkanı hem devlet hem de özel sektör eliyle art arda yapılan konut teşviklerinin sonuçları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Piyasanın kısa sürede canlandığını ve beklemede olan konut yatırımcısının harekete geçtiğini ifade eden KONUTDER Başkanı Altan Elmas, açıklamasında şunları kaydetti:

"Kampanya son derece başarılı gidiyor. Yüzde 20 indirim çok büyük bir indirim. Bununla birlikte 0.98 kredi faiz oranı başlı başına bir fırsat. Mevduat maliyetlerinin yüzde 14'ü geçtiği bir ortamda insanlarımız bu fırsatı algıladılar. Bununla birlikte bizim verdiğimiz indirimle de çok büyük bir etki doğdu. Konut satışlarını yüzde 5 peşinata çekmek de çok etkili oldu. Birikimi hazır olmayanlar için de bu süreçte bir fırsat doğmuş oldu. Kampanyanın üçte birlik kısmı sona erdi.

Ramazan’ın ilk haftası olmasının getirdiği rehavette rağmen biz kampanyanın geldiği son noktadan oldukça memnunuz. Yüzde 20 indirim ile birlikte bekleyen talebin hızlıca döndüğünü gördük. Yatırımcı kitle harekete geçti. Son beş altı aydır faizlerin yükselmesiyle beraber yatırımcılarımız konut alımında biraz geri çekilmişti. Yatırımcının devreye girmesi, konut sektörü için son derece pozitif bir durum."