Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizleri yeniden psikolojik sınırın üzerinde

Konut kredisi faiz oranları indirim kampanyasının sona ermesiyle birlikte yeniden yüzde 1 seviyesinin üzerinde seyretmeye başladı.

10 Mayıs tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna duyurulan konut kredisi faiz indirimi kampanyası 30 Haziran 2018 tarihinde sona erdi. Kampanyanın sona ermesiyle birlikte konut kredisi faiz oranlarını psikolojik üst sınır yüzde 1’in altına çekerek yüzde 0,98 ile 0,99 bandına sabitleyen bankalar kredi faizlerini yeniden yükseltti.

Mayıs ayında başlayan ve Haziran ayının sonuna kadar devam eden kapsamlı kampanya sayesinde konut kredisi faizlerinin yüksekliği nedeniyle konut satın alma planlarını erteleyen tüketiciler hayallerindeki konutun sahibi oldu. Konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası ile hemen hemen eş zamanlı seyreden kampanya kapsamında sadece kamu bankalarından 40 bin kişi konut kredisi kullanarak daire satın aldı.

Konut sektöründe art arda gelen teşvikler sayesinde yeniden hareketlilik başladı. Türkiye genelinde son 2 3 yıl içerisinde meydana gelen özellikle de lüks segmentteki konut stoku erimeye başladı.

30 Haziran 2018 tarihinde konut kredisi faiz indirimi kampanyasının sona ermesiyle bankalar da konut kredisi faizlerini kampanya öncesindeki seviyelere çekmeye başladı. İlk olarak 29 Haziran Cuma günü kampanyayı başlatan ilk üç büyük kamu bankalarından bir tanesi Vakıfbank konut kredisi faizlerini yüzde 0,98 seviyesinden yüzde 1,27 seviyesine yükseltti.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank önderliğinde startı verilen kampanyaya Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Şeker Bank ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) gibi bankalar öncelikli olarak destek verenler arasında yer almıştı.

Kampanya döneminde yüzde 0,98 seviyelerindeki konut kredisi faizleri yeniden kampanya öncesindeki seviyeye dönerek yüzde 1,27 ile yüzde 1,50 arasında seyrediyor. Yakın zamanda ikinci bir kredi faiz indirimi kampanyası yapılıp yapılmayacağına dair bir bilgi ise paylaşılmadı.