Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi faizleri yüzde 2'nin üzerine çıktı

Konut kredi faizleri son 14 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Peki, en uygun konut kredisi veren bankalar hangileri?

Konut kredisi faiz oranları konut kredi faiz indiriminin sona ermesinin ardından yeniden kampanya öncesindeki seviyeye döndü. Konut kredi faizleri kampanyanın ardından hızla yükselmeye başladı. Mayıs ile haziran ayları arasında hayata geçirilen konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim ve konut kredi faiz oranlarında uygulanan indirim kampanyalarının sona ermesiyle birlikte konut kredi faizleri yeniden yükseldi.

En uygun konut kredisi veren bankaları, bankaların konut kredisi faiz oranlarını sizler için derledik. Konut kredisine ilişkin son durum haberimizde…

Mayıs ile haziran ayları arasında konut kredisi faiz oranları yüzde 0,98 seviyesine sabitlenmişti. Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte konut satışları kazandığı ivmeyi kaybetmeye başladı. Kampanya döneminde konutunu seçen ama henüz kredi başvurusunda bulunmayan vatandaşlar alımlarını bir kez daha ertelemek zorunda kaldı.

Konut kredisi faizleri kampanyanın ardından yüzde 2,19 seviyesine kadar yükseldi. Gayrimenkul uzmanları tarafından konut alımlarında yüzde 1 olarak belirlenen konut kredisi faiz oranlarındaki psikolojik seviye bu oranı ikiye katladı.

Konut kredisi faizlerinin yeniden yükselmesiyle birlikte konut kredi faizlerinin en yüksek olduğu banka yüzde 2,19 seviyesi ile Şekerbank olarak belirlendi. Şekerbank’tan sonra konut kredi faiz oranlarının en yüksek olduğu banka ise yüzde 2,15 seviyesi ile Garanti Bankası oldu. Garanti Bankası’nı ise yüzde 2 sınırındaki kredi faiz oranı seviyesi ile ICBC Bank ve kredi faizleri yaklaşık aynı şekilde seyreden Anadolu Bank oldu.

HSBC Bankası’nda ise konut kredi faiz oranları yüzde 2 olarak belirlendi. Bankalardan 5 ya da 10 yıllık konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlara yüzde ICBC Bank ve Anadolu Bank tarafından yüzde 1,99 seviyesinde faiz uygulanıyor.

Konut kredisi faiz oranlarının en düşük olduğu banka ise yüzde 1,35 oranı ile Alternatifbank! Alternatifbank’ı ise yüzde 1,38 faiz oranı ile Halkbank ve Ziraat Bankası izliyor. İş Bankası ise konut kredisi kullanmak isteyenlere yüzde 1,48 faizle konut satın alma imkanı sağlıyor.

Kredi faiz oranlarının yüzde 0,98’e sabitlenmesini sağlayan kampanyanın öncesinde konut kredisi faiz oranları yüzde 1,25 ile yüzde 1,35 bandında seyrediyor. Kampanyanın sona ermesinin ardından konut kredi faizleri yüzde 1,35 ile yüzde 2,19 bandında seyretmeye başladı.

Konut kredisi faizlerinin yeniden düşürülmesi ve konut alımlarının artırılması için yeni bir kampanya yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.