Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi hacminde tarihi seviye!

Devlet ve özel bankalar tarafından mayıs ayında başlatılan ve haziran ayında sonlandırılan faiz indirimi kampanyası ile toplam hacim 2,4 trilyon lirayı geçti.

Geçtiğimiz haziran ayında sona eren ve mayıs ayında başlatılan konut kredisi faiz indirimi kampanyası kapsamında yaklaşık 1 buçuk aylık sürede bankaların konut kredisi hacmi 200 milyar TL seviyesini aşarak tarihi bir rekora imza attı. Devlet ve özel sektör bankalarının faiz indirimi kampanyası kapsamında toplam kredi hacmi de 2,4 trilyon lira seviyesine ulaştı.

Kamu bankalarının, mayıs ortasında başlatıp geçen ay sonlandırdığı kampanya ile birlikte konut kredisinde 200 milyar TL aşılarak tarihi rekor kırıldı. Bankaların toplam kredi hacmi de 2,4 trilyon lirayı geçti

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak kabul edilen konut sektörünün desteklenmesi için geliştirilen devlet ve özel bankaları tarafından geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen ’10 yıl vade, 0,98 faiz’ kampanyası ile konut geliştiricileri tarafından düzenlenen ‘yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat’ kampanyası sayesinde bankaların konut kredisi hacmi rekor kırdı.

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) verilerinden edinilen bilgiye göre kampanyaların başladığı 11 Mayıs 2018 tarihinde 194,4 milyar lira olan konut kredisi hacmi, 6 Temmuz 2018 tarihinde 201,6 milyar lira seviyesine çıkarak rekor kırdı. Konut kredisi hacmi tarihte ilk kez Türkiye’de 200 milyar TL lirayı geride bıraktı.

Devlet bankalarının 11 Mayıs 2018 tarihinde 86,7 milyar TL olan konut kredileri kampanya süresinde 95,5 milyar TL seviyesine erişti. Kamu bankalarında kampanya tarihleri arasında konut kredilerinde artış yaşanırken özel ve yabancı kaynaklı bankalarda kredi hacmi ise geriledi.

Son 1 yıl içerisinde konut kredilerinde yaşanan 21 milyar liralık artışın da tamamı kamu bankaları tarafından üstlenildi. Son bir yılda özel bankaların konut kredisi hacmi 1,2 milyar TL, yabancıların hacmi ise 100 milyon TL gerileme kaydetti.