Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi kullanırken doğru ödeme planı nasıl seçilir?

Banka kredisi konut sahibi olmanın en kısa yollarından biri olarak görülse de birçok vatandaşın gözünü korkutuyor. Ödeme planınızı doğru seçin!

Çalışan vatandaşların birçoğunun temel amacı konut sahibi olabilmek. Eskilerin deyimiyle ‘başını sokacak bir çatın olsun’ sözü hala daha geçerliliğini koruyor. Değişen trendler ve yeni neslin farklı öncelikleri olmasına rağmen konut sahibi olabilmek hala daha yegane geleceğe yatırım araçlarından bir tanesi olarak varlığını koruyor. Ancak konut sahibi olmak eskisi kadar kolay değil. Özellikle de büyük şehirlerde!

Sürekli artan inşaat maliyetleri zamanla konut fiyatlarına da yansımaya başlıyor. Düzensiz göçler ve sürekli demografik yapının değişmesiyle özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde konut sahibi olmak her geçen gün zorlaşıyor. Vatandaşlar da yüksek peşinatları karşılayamayınca çareyi banka kredisi kullanarak daire sahibi olmak da buluyor. Konut kredisi birçok konut alıcısının gözünü korkutsa da hala daha konut sahibi olabilmenin en kolay yolu olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Konut kredisi kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olarak da ödeme planı karşımıza çıkıyor. Bir konut alıcısının konut kredisi kullanırken ödemelerini düzenli ve zamanında yapabilmesi için temel şart şüphesiz ki doğru bir ödeme planı seçmiş olması. Peki deme planı seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Doğru ödeme planı nasıl seçilebilir? Bu konuyla ilgili merak ettiğiniz her şey haberimizde yer alıyor...

Ödeme planınızı doğru seçebilmeniz için öncelikle aylık net gelirinizi ve aylık net giderinizi iyi hesaplamanız gerekiyor. Vade sayısı bu noktada çok önemli. Vade sayısı arttıkça ödenecek taksit miktarı düşer. Vade sayısı azaldıkça da ödenecek taksit miktarı artar. Elbette daha az faiz bedeli ödeyerek borçtan kısa sürede kurtulmak istersiniz ancak gelirinize yakın bir tutar ödemek sizin ödemelerinize sadık kalmanıza engel olabilir. Bu nedenle aylık gelirinizden temel harcamalarınız dışında ayırabileceğiniz tutar kadar ödeme yapmanıza imkan tanıyan bir vade sayısı tercih etmeniz gerekiyor.

Doğru ödeme planını meydana getirebilmek için en temel şey dopru vade sayısını belirlemektir. Vade süresine göre kredinin toplam ödemesi de aylık taksit tutarları da farklılık göstermektedir. Bu noktada her ne kadar vade uzadıkça aylık ödeme tutarı azalıp, toplam ödeme tutarı artış kaydetse de bütçenize göre vade sayınızı belirlemeniz kullandığınız konut kredisini güçlük ve aksatma gibi durumlar söz konusu olmadan kolaylıkla ödeyebilmenizi sağlar.

Eğer ki aylık düzenli bir geliriniz yoksa ya da mevsime göre geliriniz azalıp yükselebiliyorsa bankalar tarafından kredi kullanmak isteyenlerin şartlarına uygun oluşturulan ödeme planlarını da da detaylıca inceleyerek kendinize en uygun ödeme planını bulmanız gerekiyor.

Bankalar tarafından düzenli maaş almayanlara yönelik ara ödemeli kredi seçenekleri de sunuluyor. Bu şekilde ödemelerinizi üç ayda bir ya da daha uzun aralıklarla gelir durumunuza göre tahsil edebiliyorsunuz. Ya da gelirinizin artmasını sağlayacak bir durum varsa artan taksitli ödeme planı ya da tam tersi bir durum gelişiyorsa azalan taksitli ödeme planlarını da deneyebilirsiniz.