Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi kullanırken ek masraflara dikkat!

Konut satın almanın en kolay yolu banka kredisine başvurduğunuz zaman birçok masraf ile karşılaşacaksınız. Konut kredisi başvurusundaki masraflar nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyen özellikle dar ve orta gelirli vatandaşların tercihi bankalardan konut kredisi kullanarak daire satın almak. Ancak konut kredisinde başvuran tüketiciler birçok masrafla yüz yüze kalıyor. Tüketicilerin daha sonrasında çeşitli sürprizlerle karşılaşmaması için bu masraf kalemlerini öğrenmesi ve tedbirli hareket etmesi gerekiyor. Konut kredisi başvurusunda bulunurken ödenecek olan tüm masraf kalemlerini sizler için derledik!

Konut kredisi kullananlar hangi masraf kalemlerini ödeyecek?

Konut kredisi kullanan vatandaşın karşısına dosya masrafı, sigorta ücreti, ekspertiz ücreti, tapu harcı gibi ekstra masraflar çıkar. Bu nedenle krediye dahil olacak ödemelerin ne kadara mal olduğunu anlayabilmek için kredinin faiz oranının dışında yıllık maliyet oranına bakılması gerekiyor.

Konut kredisi kullanırken karşılaşılacak masraflar;

  • Dosya masrafı

  • Ekspertiz ücreti

  • Sigorta masrafı

  • Tapu harcı şeklinde sıralanabilir.

Dosya masrafları

Tüketiciden kredi başvuruların alınan ilk ödemeler arasında dosyalama masrafları bulunur. Kredi başvurusunda bulunan tüketiciden tahsil edilen bu masraf kalemi, alınan kredinin en fazla binde 5 oranında olmak mecburiyetindedir.

SPK Lisanslı inceleme uzmanlarının ücreti

Konut kredisinde evin en çok yüzde 80’lik bölümü için kredi çekilebilir. Evin toplam değeri ise SPK lisanslı uzmanlar tarafından belirlenir. Bu yapılacak araştırma ve değerlendirme bedeli de yine kredi başvurusunda bulunan tüketiciden tahsil edilmektedir.

DASK masrafları

Konut kredisinde başvuran tüketicilerden zorunlu olarak DASK (deprem sigortası) yaptırması istenir. Bu konudaki masraflar da tüketiciye aittir.

Tapu harç bedeli

Hem tüketiciyi hem de alıcıyı ortak olarak ilgilendiren bir masraf kalemi tapu teslimlerinde hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir.