Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi kullanmaya engel durumlar nelerdir?

Konut kredisi kullanarak konut satın alabilmek için bazı şartları karşılamak olmak gerekiyor? Peki, bu şartlar nelerdir? İşte cevabı…

Konut satın alabilmenin en kolay yolu konut kredisi kullanmak olarak görülüyor. Ancak bazı engelleyici durumlar nedeniyle herkese kredi verilemiyor. Peki, kimler konut kredisi kullanabilir? Konut kredisi kullanmaya engel durumlar nelerdir?

KONUT KREDİSİ İLE İLGİLİ ENGELLEYİCİ DURUMLAR

Konut sahibi olmak her geçen gün zorlaşıyor. Bu nedenle nakit ödeyerek konut satın alamayan özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar çareyi konut kredisi kullanmak da buluyor. Ancak herkese konut kredisi verilmesi mümkün değil. Bazı engelleyici durumlar oluştuğunda vatandaşların konut kredisi kullanması imkânsız hale gelebiliyor. Peki bu engelleyici durumlar nelerdir? Öncelikle kredi ile konut satın almak isteyen vatandaşların karşılarına çıkabilecek iki tip engelleyici durum vardır. Birisi başvuru yapan kişiyle ilgili engelleyici durumlar diğeri ise konutla ile engelleyici durumlar.

Öncelikli konut kredisi için başvuruda bulunacak kişinin gelir durumu, sigortalılık süresi, kredi notu gibi verilerinin kredi alabilmek için uygun olması gerekir. Daha sonra ise konut kredisi kullanmak üzere başvurulan konutun krediye uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

KONUT KREDİSİ KULLANABİLMEK İÇİN KARŞILANMASI GEREKEN ŞARTLAR

Bir konutun krediye uygun olması için yüzde 80 oranında tamamlanmış olması, tapuda mesken olarak geçmesi, kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusunun olması, tapuda haciz olmaması gerekir. Bu şartları karşılayan konutlar konut kredisi kullanmak için uygun konutlardır.

KONUT KREDİSİ KULLANMAYA ENGEL TEŞKİL EDEN EKSTRA KONUTTAN KAYNAKLI DURUMLAR İSE ŞU ŞEKİLDE:

Konut kredisi alabilmek için uygun olmayan konutlar ise konuta ait otopark, bodrum gibi ortak kullanım alanlarının da tapuya dahil edilmesi ve iki katlı olarak tasarlanan dubleks görünümlü dairelerin birbirinden ayrılarak iki ayrı kapıyla iki ayrı meskene dönüştürülmüş olması da konut kredisi çekmeye uygun olmayan özellikler arasında yer alıyor.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KİŞİDE ARANAN ÖZELLİKLER

Bir kişinin konut kredisi başvurusunda bulunabilmesi için sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Başvuru esnasında gelir bordosu temin edebilen, kredi notu yüksek olan, kredi borcu ödeme konusunda geçmişinde güven vaat eden insanlara konut kredisi alırken de öncelik tanınır.
Kredi başvuruların da en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesi de kredi notudur. Yüksek kredi notuna sahip bir vatandaşın konut kredisi alabilmesi notu bulunmayan ya da istenilen seviyede olmayan bir vatandaşa kıyasla çok daha yüksektir.