Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi masraflarına dikkat!

Konut kredisi kullanırken ödemeniz gereken ücrete ek olarak birçok masrafınız bulunacak. Peki, bu masraflar nelerdir?

Konut sahibi olmak herkesin en büyük hayallerinden bir tanesi. Ancak konut fiyatlarının yüksekliği nedeniyle peşin alım yapmak çok zor. Bu nedenle konut kredisi kullananlar ne kadar masraf ücreti ödeyecek? Sizin için hazırladık.

Konut kredisi kullanan vatandaşın karşısına dosya masrafı, sigorta ücreti, ekspertiz ücreti, tapu harcı gibi ekstra masraflar çıkar. Bu nedenle krediye dahil olacak ödemelerin ne kadara mal olduğunu anlayabilmek için kredinin faiz oranının dışında yıllık maliyet oranına bakılması gerekiyor.

Konut kredisi kullanırken karşılaşılacak masraflar şu şekilde sıralanıyor:

  • Dosya masrafı

  • Ekspertiz ücreti

  • Sigorta masrafı

  • Tapu harcı

Konut kredisi kullanılırken ilk ekstra ödemeler arasında dosyalama masrafları yer alıyor. Tüketiciden tahsil edilen bu masraf kalemi, alınan kredinin en fazla binde 5 oranında olmak zorundadır.

Kredi çekilirken evin bütünü için kredi çekilemez. Evin toplam değerinin yüzde 80’ine kadar olan kısmı için kredi kullanabilmek mümkün. Alacağınız evin değeri de kredi çekmek istediğiniz bir banka tarafından gönderilen uzman tarafından hesaplanır ve SPK lisanslı kuruluşlarında uzmanları için ödenecek tutar tüketiciden tahsil edilir.

Bir bankadan konut kredisi kullanmak istediğinizde banka sizden hayat sigortası, ferdi kaza sigortası talep edebilir hatta zorunlu kılabilir. Ancak bunlar zorunlu değildir. İsterseniz yaptırırsınız. Ev alırken yaptırmanızın zorunlu olduğu tek sigorta DASK (deprem sigortası).

Gayrimenkul alışverişlerinde a vatandaştan tahsil edilen tutara tapu harcı denir. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde 20’sidir. Fakat, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda 31 Ekim 2018’e kadar binde 15 oranında bir bedel tahsil edilecek. Tapu harcı bedeli hem alıcıyı hem de satıcıyı ortak ilgilendiren bir masraf kalemidir.