Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisi yapılandırması ile yüksek faizden kurtulun!

Konut kredisi kullanan vatandaşlar kredi faiz oranları düştüğünde yüksek kredi faizleri ödemek istemeyerek yapılandırmayı tercih ediyor.

Konut kredisi kullanarak konut satın alma yöntemi 2007 yılından bu yana Türkiye’de büyük rağbet görüyor. Tüketicilerin yıllarca konut kirası ödemek yerine kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayan yöntemle uzun vadeli konut kredisi veriliyor. Bu kredi çeşidinde satın alınan ipotekli konutun bedeli eşit taksitler halinde kira öder gibi bankaya geri ödeniyor.

Dönemsel olarak farklılık gösterebilen konut kredisi faiz oranları bazen düşüş yaşayabiliyor. Bu dönemlerde konut kredisi ile konut satan alan vatandaşlar yüksek faiz oranlarıyla kredilerini devam ettirmemek için yapılandırma yoluna başvuruyorlar.

Peki, konut kredisi nasıl yapılandırılabilir? Konut kredisi yapılandırma şartları nelerdir? Konut kredisi yapılandırılması ile ilgili tüm detayları sizler için derledik…

Konut kredisi faiz oranları düştüğü zaman tüketiciler yüksek kredi faizleri ödememek için konut kredi hesaplarını kapattırabilir ve yeniden yeni bir kredi hesabı açtırabilirler. Böylelikle düşük faizlerden konut kredilerini ödemeye devam edebilirler. Bu işlemler konut kredisi yapılandırma olarak isimlendiriliyor.

Aynı bankadan ya da başka bir bankadan yapılan bu karlı işlem ile birlikte, dönemin düşük faiz oranlarından kredi alınabiliyor, taksit sayıları düşürülebiliyor ve daha düşük faiz ödemesi yapılabiliyor.

Konut kredisi yapılandırmasından kredi kullandıktan sonra yüzdeler 1 seviyesinin altında seyrederse, kredinin taksitlerinin ödenmesinde aksaklıklar yaşanıyorsa, toplu para ile kredinin bir bölümünü kapatmayı düşünüyorsanız konut kredisi yapılandırmasından yaralanabilirsiniz. Yapılandırmadan yararlanmak için bu üç durumdan birinin olması gerekiyor.

Ancak konut kredisi yapılandırma sürecinde bazı masraflar ortaya çıkabiliyor. Avantaj sağlamaya çalışırken zor bir duruma düşmemek için dosya masraflarınızı iyi hesaplamanız gerekiyor.

Bankalar yüzde farkından dolayı kapatılan kredi hesaplarında yüksek faizli kredi hesabını kapatacaklarından dolayı fark alabiliyorlar. Konut kredilerinde 2007 yılından sonra Mortgage Yasası’nın yürürlüğe giril tarihinden önce kredi kullanan tüketiciler yüzde 2 oranında erken kapatma cezası ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Yeni bir kredi açılacağı için ilk hesap açılırken istenen masrafların tamamı dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer masraflar gibi yeniden istenebiliyor. Eğer ki yapılandırma mevcut hesabınızın bulunduğu banka vasıtası ile yapılacak ise genellikle yeni baştan dosya masrafı talep edilmiyor. Ancak başka bir bankadan yapılandırma işlemleri yapılacaksa yeniden dosya masrafları için ücret ödeme ihtimaliniz çok yüksek.