Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisinde 30 yıl vade için çalışmalar başladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 30 yıl vadeli konut kredisi için çalışma yaptıklarını duyurdu. Çetinkaya, “Bunun için fiyat istikrarı ön şart" dedi.

Konut kredisinde 30 yıl vade için çalışmalar başladı. Sabah Gazetesi’ne konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 30 yıl vadeli konut kredisi sağlamak için çalıştıklarını açıkladı.

Türkiye ekonomisinin çok güçlü olduğunu belirterek yatırımlarda ivmenin süreceğini vurgulayan Çetinkaya, “Enflasyonda yüksek seviyelerin kalıcı olmasına müsaade etmeyiz. 30 yıl vadeli konut kredisi için fiyat istikrarı ön şart” diye konuştu.

Vatandaşların 30 yıl vadeli konut kredisi kullanabilmesi için ellerindeki tüm araçları kullanacakları mesajını veren Çetinkaya, “Yatırımlardaki ivme devam edecek. Toplumsal refaha katkı için kalıcı fiyat istikrarı sağlayacağız” dedi.

Yerel para ile ticaretin artması ve TL’nin küresel kullanımının daha da yaygınlaşmasının satın alma gücünün istikrara kavuşması ile arzu edilen noktaya gelebileceğini belirten Çetinkaya; “Vatandaşların 10 yıl değil, 30 yıl vadeli konut kredisi olanağına kavuşabilmesi için fiyat istikrarının bir ön şart olduğunu vurgulamak önemli” diye konuştu.

Konut kredisinde vadelerin uzaması ödenen total faiz maliyetinin artmasına neden olmakla birlikte aylık vadede daha düşük taksitler ödenmesini sağlayacağı için düşük gelir grupları için tercih edilen bir borçlanma modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde konut kredisinde 20 yıl vadede borçlanma imkanı sağlayan bankalar bulunuyor. Konut kredili ev satın alma modelinde yasal açıdan yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde kalan yüzde 80’lik bedel kredi kullanılan bankanın geçerli faiz oranları üzerinden, müşterinin talep ettiği vadeye göre taksitlendirilebiliyor.

KONUT KREDİSİNDE VADE 20 YILA ÇIKARILMIŞTI

Döviz dalgalanması ve girdi maliyetlerinin artması konut fiyatlarının artmasına neden oldu. Konut alımını kolaylaştırmak üzere Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez “240 ay, 20 yıl vadeli” konut kredisi veren bankalar tarafından finansman imkanı sağlandı. Garanti Bankası, Denizbank, Şeker Finans gibi bankalar 20 yıl vadeli konut kredisi ürünleri sunmaya devam ediyor.

Diğer yandan Şubat ayı itibariyle en düşük konut kredisi aylık yüzde 1,18 faiz oranıyla Ziraat Bankası tarafından veriliyor.