Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisinde ikinci bir indirim beklentisi!

Konut sektöründe ikinci bir konut kredisi indirimi gelmesi bekleniyor. Peki, konut kredilerinde yeni bir indirimden bahsetmek mümkün mü?

Konut sektöründe art arda gelen yüzde 20 indirim ve yüzde 0,98 faizli alım kampanyası gibi teşviklerden olumlu sonuçlar alınması sektörde ikinci indirimin geleceği yönünde bir beklenti oluşturdu.

Seçim öncesinde hükümet ve özel sektör el birliğinde konut sektöründe birçok teşvik ve tedbir uygulamasına imza atıldı. Tapu harç bedellerinin ve KDV ödemelerinin düşürülmesi, peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim ve ödeme kolaylıkları sağlanması ve en hızlı geri dönüşün sağlandığı konut kredisi faizlerinde yüzde 0,98’e kadar sağlanan indirim!

Konut teşvikleri konut satışlarında önemli bir artış sağladı. Yüzde 20 indirim kampanyası ve yüzde 5 peşinatla düşük faiz ve uzun vadeli ödeme sistemi de konut sektöründe çok önemli bir ivme kazanılmasını sağladı. Tüketicilerden alınan yoğun talepler doğrultusunda konutta yüzde 20 indirim kampanyası 15 Haziran tarihinden 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Kampanyanın uzatılmasının ardından sektörde ikinci bir konut kredisi faiz indirimi beklentisi oluştu. Ancak ekonomi uzmanlarına göre kredi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı konut kredisinde ikinci bir faiz indirimine gidilmesine mümkün görünmüyor.

İnşaat sektörü temsilcileri ikinci bir konut kredisi faiz indirimi haberini duymayı beklerken satışlardaki ivmenin sürmesi ve sektörün yeniden elde ettiği canlılığın devam edebilmesi için kontu kredisi faiz oranlarının güncel seviyede tutulması gerektiği konusunda fikir birliğinde!

Güncel şartlar düşünüldüğünde konut kredisi faiz oranlarında ikinci bir indirim haber gelmesinin mümkün görünmüyor. Konut kredisi için net son bir başvuru tarihi vermeyen bankalardan da konut kredisi faiz oranlarını güncel seviyede uzun tutmaları bekleniyor.