Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisinde usulsüzlük yapana büyük ceza geliyor

Konut kredisiyle yapılan satışları sıkı takibe alan Maliye, kredi tutarı ve tapu harcında uyumsuzluk gördüğü mükelleflere büyük cezalar kesmeye başladı.

Vergi Denetim Kurulu (VDK) kredili gayrimenkul satışlarına yönelik denetim çalışmalarını geçtiğimiz yıl itibariyle tamamladı. Konut kredili satışlarda banka kredisi ile tapu üzerindeki bilgileri karşılaştıran VDK, uyumsuzluk gördüğü mükelleflere ağır cezalar kesmeye başladı. Tapudaki bilgilere dayanarak çıkarılan satış rakamları ile tapu harcında bariz uyumsuzluk görülen bin 36 mükellefe toplamda 129 milyon 300 bin liralık ceza kesildi.

Denetimler genişletilecek

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar kapsamında satışı gerçek değeri üzerinden gösterilen gayrimenkuller, diğer konutlar için emsal niteliği taşıyacak. Maliye yetkilileri, bankadan kullanılan kredilerin beyannamelerle karşılaştırıldığını belirterek, bir semtte 500 bin yada 1 milyon liraya satılmış bir evin emsal kabul edileceğini, diğer satılan evler için verilen beyannamelerle karşılaştırılacağını belirterek, böylece konut sektörüne yönelik denetimlerin genişletileceğini söyledi.

VDK’nın 2015 yılında yaptığı diğer denetimler şöyle:

* TEFECİLİK: Tefecilik faaliyetinde bulunun 518 kişi incelendi. 2.2 milyon lira matrah farkı bulundu, 875 bin lira ceza kesildi.

* SPONSORLUK: Sponsorluk harcamalarında kamu zararına neden oldukları için 5 mükellef incelemeye sevk edildi. 14.1 bin lira ceza kesildi.

* YURTDIŞI FUARCILIK: 12 mükellef incelemeye sevk edildi.

* KOMİSYON KARŞILIĞI SAHTE BELGE: Sahte belgelere dayanarak KDV iadesi talep eden 804 mükellef incelemeye sevk edildi. 69.1 milyon lira ceza kesildi.

* ÖTV’SİZ DENİZ YAKITI: 67 mükellef incelendi. 12.2 bin lira ceza kesildi.

* ARAÇ KİRALAMA: Araç kiralama ya da filo hizmeti verenlerin sözleşmelerinde belli bir tutar olarak yer alan kasko ve ihtiyari mesulliyet sigortası taahhütleri damga vergisi yönünden incelendi. 11 mükellef incelemeye sevk edildi.

* HASAR DANIŞMANLIĞI: Sigorta şirketlerinden vefat ya da doktor raporu ile kanıtlanmış uzuv kaybı hallerinde maddi tazminat ödendiği tespit edilen avukat ve hasar danışmanları vergi incelemesine tabi tutuldu. 8 mükellef incelemeye sevk edildi.

* MADENCİLİK: Kayıtdışı üretim nedeniyle 24 mükellef incelemeye sevk edildi.

* AMBALAJLI SU SEKTÖRÜ: Su üretim faaliyetinde bulunan 4 mükellef incelemeye gönderildi.