Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut kredisine başvururken nelere dikkat edilmeli?

Çalışan her vatandaşın en büyük hayali konut sahibi olabilmek. Ancak dar gelirli için peşin ödeme mümkün olmadığı çare konut kredisinde aranıyor.

Konut sahibi olmak isteyenler ancak bir türlü peşinatı denkleştiremeyenler özellikle dar gelirli vatandaşlar konut kredisi kullanarak daire sahibi olmak istiyor. Peki, konut kredisi alınırken nelere dikkat etmeli? Konut kredisine başvurmadan önce nasıl bir yol izlenmeli?

Konut kredisine başvurmayı düşünenlerin öncelikli konut kredisi desteği veren tüm bankaların kredi faiz oranlarını ve ödeme planlarını incelemesi gerekiyor.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünenler öncelikle dikkat etmesi gereken bir başka husus da kendi ödeme planları ve ellerinde bulundurdukları bütçe. Aylık ve yıllık gelirine ne kadarlık bir taksit ödemesi gerçekleştirebileceğini hesaplaması gereken konut alıcısı konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce bunu düşünmelidir.

Kendi bütçesinden ayırabileceği miktarı belirleyen ve en düşük kredi faizlerinin olduğu bankayı tercih eden konut alıcısının konut kredisine başvurmadan önce karşılaması gereken bir de bazı şartlar bulunuyor. Konut alıcısı kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunu öğrenmeli, varsa vakti gelmiş ve ödenmemiş borçlarını kapatmalı, bankalarla düzenli ve sorunsuz bir ilişki içinde olması gerekmektedir. Bu şartları karşılamayanların kredi notu düşük görünecek ve banka tarafından konut kredisi başvurusu ret cevabı alacaktır.

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken başlıca hususlar:

  • Kredi notunu yüksek tutmak,
  • Bankalarla sorunsuz bir ilişki içinde olmak,
  • Var olan borçlarını kapatmak,
  • Bankaların kredi faiz oranlarını ve ödeme planlarını inceleyip karşılaştırmak,
  • Net gelir içinden ayrılabilecek bütçeyi belirlemek,
  • Bütçenin üstünde tutarların altına girmemek.

İstenen şartları karşılayan bankalarla düzenli ve sorunsuz ilişkisi olan kredi notu yüksek vatandaşlara kolaylıkla konut kredisi verilecektir.