Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut piyasasını takip sistemi kuruluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konut piyasasını takip sistemi kuruluyor. Yeni sistemle birlikte konut pazarına ilişkin gerçek rakamlar ortaya çıkacak.

Konut pazarında sağlıklı veri sağlanması için çalışma başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmanın adı Konut Piyasası Takip Sistemi. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; bu sistem ile birlikte konut pazarına ilişkin gerçek rakamlar ortaya çıkacak. Sektörün yol haritası için en temel gereksinim olan doğru envanter de bu çalışmayla oluşacak ve böylece, hangi ilçede kaç proje yapıldı, kaçı satıldı, kaçı boş bekliyor belli olacak. Ayrıca Konut Piyasası Takip Sistemi ile arzın talebin önüne geçtiği bölgeler tespit edilecek ve kamu o bölgelerde yatırımcıyı yönlendirecek. Dönem dönem ortaya çıkan “Konutta balon var mı?” sorusu da bu çalışmayla birlikte yanıt bulacak.

BİRİNCİ EL NET DEĞİL

Konutta yapı ruhsatı ve satış konusunda en kapsamlı bilgi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılıyor. Her ay TÜİK tarafından konut satışları detaylı bir şekilde açıklanıyor. Fakat bu rakamlar tapusu teslim edilen mülkleri gösteriyor. Yani üç yıl önce satılan bir evin tapusu yeni verilirse bu yeni satış olarak sisteme dahil ediliyor ve bundan dolayı gayrimenkul sektörü temsilcilerine göre açıklanan “birinci el satış rakamları” pazarın gerçekleriyle örtüşmüyor. Şimdi TÜİK’in yanı sıra farklı birimler de bu çalışmaya dahil edilerek, pazarın gerçek durumu gün yüzüne çıkarılacak.

İHTİYACA GÖRE ÜRETİM

Toplanacak ve analiz edilecek olan bu veriler sayesinde Türkiye’nin gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetine ilişkin makro ölçekte izleme, değerlendirme ve planlama imkânına kavuşulacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Elde edilen sonuçlar TÜİK vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşılması sonucunda gayrimenkul sektörü paydaşları üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru verecek” dedi. Gayrimenkul sektörünün ve şehirlerin sağlıklı büyümesi için en temel gereksinimin doğru veri olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, şunları söyledi: “Bakanlığımıza bağlı birimler çalışarak doğru verileri ortaya koyacak. Şehirlerin neye ihtiyacı var, neye yok göreceğiz. Belli bölgelerde yatırımın yoğunlaşması, ihtiyaç fazlası ya da hatalı üretim yapılması milli servete zarar. Bu çalışmayı yaparken bir yandan inşaat yapan firmaların mali ve teknik yeterliliğine göre sınıflandırılması çalışmasında da sona yaklaşıyoruz. Bundan sonra nerede ne ihtiyaç varsa o yapılacak, kim yapabilecek seviyedeyse işi da o üstlenecek” şeklinde konuştu.

NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Yeni sistem ile birlikte inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri alınmış ancak ikamet kaydı alınmamış gayrimenkullere ait veriler birbiri ile entegre edilecek ve boş gayrimenkuller tespit edilecek.

Türkiye Noterler Birliği’nden 1 Mart 2016 tarihinden itibaren kayıt altına alındığı bilinen satış vaadi sözleşmelere ait veriler talep edilecek. TAKBİS’ten elde edilen veriler ile MAKS ve Noterler Birliği’nden elde edilecek verilerin TÜİK’ verileri ile karşılaştırmalı analizleri yapılarak konut stoğu istatistikleri elde edilecek.

NÜFUS VE VATANDAŞLIK

İşleri Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında veri transferine yönelik bir protokol imzalanacak ve böylece MAKS verilerinin ihtiyaç duyulduğu zamanlarda temin edilebilmesi sağlanacak.

MAKS’tan düzenli veri akışı sağlandıktan sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilecek ve olan bir sistem yardımıyla toplanan tüm verilerin karşılaştırılarak analiz edileceği ve proje konusuyla ilgili düzenli raporlanmanın yapılabileceği düşünülüyor.