Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut sahibi olmak her çalışanın hayali. Peki, birikiminizi yaptınız, konut satın almaya karar verdiniz, kendiniz için en doğru konutu nasıl seçersiniz? İşte cevabı...

Konut satın almak herkesin hayali. Herkes gelecekte rahat olmak ve en azından kira derdinden kurtulabilmek için başını sokabileceği bir konuta ihtiyaç duyuyor. En temel gereksinimlerden bir tanesi olan barınma ihtiyacı için yıllarca para biriktiren ve yüklü krediler kullanan vatandaşlar kendileri ve ailesi için en doğru seçimi yapmak istiyor. Bu da ancak etkili bir karar ve araştırma süreci ile mümkün olabiliyor.

Peki, konut satın alırken nelere dikkat edilmeli? Kendinize en uygun konutu nasıl seçebilirsiniz? Konut satın alırken öncelikli aranan özellikler ne şekilde belirlenebilir? Hem bütçemizi sarsmadan hem de banka kredisi kullanarak nasıl konut satın alabiliriz? Tüm soruların cevapları ve çok daha fazlasını haberimizde sizler için derledik…

Konut satın alırken dikkat edilmesi gereken altın kurallar

  • İhtiyaçlarınızı ve öncelliklerinizi belirleyin:

Bu kısım evin kaç oda olduğundan hangi katta yer aldığına, merkezi ulaşıma yakınlığından merkeze uzaklığına kadar olanı geniş bir alanı kapsıyor. Konut seçimi yaparken öncelikleri belirlemek çok önemli. Elbette ki herkes hayallerindeki evde oturmak ister ancak özellikle de büyük şehir şartlarında evin konumuna öncelikli olarak dikkat etmek gerekiyor. İşyerime ne kadar sür4ede ulaşabilirim? Ana ulaşım hatları nerede? Trafik saatlerinde yoğunluk bu lokasyonda nasıl olur? Eğitim kurumları yakın mı? Aradığım her şeyi kolaylıkla burada bulabilir miyim? Bu tip soruları kendinize sorarak ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

  • Kredi ile konut satın alacaksanız bütçenizi sarsmamasına dikkat edin:

Herkes kredi ile konut satın alırken daha az faiz ödemek ister. Ancak faiz oranı taksit sayısı azaldıkça düşer. Bu da taksit tutarının yüklü olmasına neden olur. Bu da bütçenize zarar verir. Faiz oranı elbette ki çok önemli ama taksitlerinize sadık kalabilmeniz için önceliğiniz ödeyeceğiniz miktarın ne kadar olduğu olmalıdır. Kredi almadan önce gelir-gider tablonuzu çıkarın ve artırabileceğiniz miktarı kredi ödemesi için kullanın.

  • Kat irtifakı yapılmış mı?

  • Aile bireyi sayımıza ve ihtiyaçlarımıza uygun bir konut planı mı?

  • Komşularımız kimler olacak?

  • Taşınacağımız semt güvenli mi?

  • Site güvenliği ve kameralı güvenlik sistemleri aktif mi?

  • Ne kadar aidat ödememiz gerekiyor?

  • Hemen tapu teslimi alabilecek miyiz? Gibi soruları cevaplayarak bir konutun size uygun olup olmadığını belirlemeye çalışırken işinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.