Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satın almanın tam zamanı

2018 yılında konut satın almayı hedefleyen vatandaşlar en uygun zamanı kolluyor. Peki, konut satın almak için en uygun zaman hangisi?

Konut satın almayı düşünen vatandaşlar hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için kritik bir dönemde. Çünkü yapı maliyetlerinin ve faiz oranlarının yükselmesi konut fiyatlarını arttıracak.

Konut satın almayı düşünen ancak hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için en uygun zamanı belirlemeyen vatandaşlara uzmanlardan çağrı var: “Konut satın almak için en uygun zaman dilimindeyiz.”

Konut fiyatlarının bulunabileceği en düşük seviyede olduğunu ifade eden inşaat sektörü temsilcileri ve alanında uzman kişiler konut fiyatlarının 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yükselmeye başlayacağını söylüyor. Konut üretim maliyetlerinin artması ve bir türlü önüne geçilemeyen konut kredisindeki yüksek faiz oranlarının konut fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettireceğini gösteriyor.

2018 yılında konut satın almayı düşünenler şu anda hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için en uygun zaman dilimi içinde bulunuyorlar. Çünkü haziran ayından sonraki süreçte her bağımsız daireye bir adet otopark yapılaması zorunluluğu, özellikle demir maliyetleri olmak üzere yapıda kullanılan malzemelerin bedel sürekli yükselmesi, tapu harcı, altyapı bedelleri ve KDV oranlarından dolayı fiyatlar yukarı yönlü olarak hareket etmeye başlayacak.

Son iki yıldır hem yurt içi hem de yurt dışında yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle konut sektöründe de sıkıntılar baş göstermeye başladı. Ancak son iki yılda devlet desteğiyle Emlak Konut GYO öncülüğünde düzenlenen kampanyalar konut sektöründe beklenen durgunluğun yaşanmamasını sağladı. Yeni bir çıkış arayan sektörde bir süredir konut fiyatlarında gerileme yaşanıyor.

2018 yılının ikinci yarısından sonra konut fiyatlarında zam yapılması bekleniyor. Bu zamana kadar olabileceği en düşük seviyede bulunan konut fiyatlarının yakın zamanda yükselmesi ve vatandaşın konut satın alım gücünün düşmesi bekleniyor. Uzmanlar şu an için ‘konut satın almanın tam zamanı’ diyor.