Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satışında en büyük engel yüksek faiz

Ocak 2019’da konut satışları yıllık yüzde 24.8 azaldı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satışların önündeki en büyük engelin faizler olduğunu söyledi.

Konut satışları Ocak 2019’da yıllık olarak yüzde 24.8 oranında azaldı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konut satışlarının önündeki en büyük engelin yüksek konut kredisi faizleri olduğunu ifade etti.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Nizamettin Aşa, faize bağlı konut kredisi satışlarında yüzde 80 gibi düşüş söz konusu olduğunu ifade etti ve ekledi: “Bu ciddi bir düşüş ve faizin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Aylık psikolojik sınır yüzde 1. Şu an yüzde 2 seviyelerinde geziyor. Bu psikolojik sınırın 2 katı. Yani 300 bin TL bedelindeki bir evin 600 bin TL gibi geri ödemesi çıkıyor. Bu da caydırıcı. Faiz engeli aşıldığında mesele kalmayacak. Çünkü ciddi şekilde alıcı potansiyeli var.”

Kampanyalar, KDV ve tapu harcı gibi indirimlerin Aralık 2018’de konut satışlarını yükselttiğini söyleyen Nizamettin Aşa; “Bu kampanyalar uzatıldı ama kısıtlı ve bazı projeleri kapsıyor. Piyasanın asıl beklediği daha geniş kapsamlı bir kampanya. KDV indirimi etkili olmaya devam ediyor. Tapu haçları bence hala yüksek. Biraz daha düşürülsün. Devlet bu konuda daha olumlu adımlar atar ve daha geniş yelpazeye hitap eden projelere destek sağlarsa bu işler çözüme kavuşacak” diye konuştu.