Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“Konut satışları artarsa birçok sektör canlanır”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyası hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, konut kredisi faiz oranları ve konut fiyatları düşerse konut satışlarının artacağını ve konut satışlarının artmasına paralel olarak birçok sektörde canlanma olacağını söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, konut fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini ve bu hem faizler hem de konut fiyatları düşerse sektörde hareketlilik olacağını bu hareketliliğe paralel olarak da konut sektörüyle birlikte birçok alt sektörün zincirleme olarak canlanacağını ifade etti.

“Fiyat ve faiz oranları artarsa her alanda olumsuz sonuçlar meydana gelir”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan TESK Başkanı Palandöken, TCMB’nin faiz oranının 0,75 baz puan yükselterek 12,75’ten yüzde 13,50’ye yükseltmesinin her alanda olumsuz sonuçlar doğuracağını ve bilhassa inşaat sektöründe sıkıntılara neden olacağını açıkladı.

“İnşaat sektörünün durgunlaşmasının altında kredi faiz oranlarının yüksekliği yatıyor”

Konut kredisi faiz oranlarının ve gayrimenkul fiyatlarının yüksekliğinden dolayı konut satışlarının gerilemeye başladığın ifade eden Başkan Palandöken, "Mart ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 geriledi. Düşüşte ve inşaat sektörünün durgunlaşmasının altında konut kredi faizlerinin yüksekliği yatıyor. Konut kredisi faiz oranları gayrimenkul bedelleri düşerse vatandaşın ev sahibi olma ihtimali yükselir, konut satışları arttığında ise birçok sektörde zincirleme canlanma yaşanır. Faizler yüzde 1'in, hatta 0,80'in de altına düştüğünde alış ve satışlarda canlanma yaşanır."

"Abartılı fiyatlar düşürülürse konut satışları canlanır"

Piyasanın canlılık kazanması için abartılı fiyatların düşürülmesi gerektiğini ifade eden Palandöken yazılı açıklamasında, “Konut alan vatandaş o muhitteki esnaftan alışveriş yapıyor, o güzergahtaki taksiyi, dolmuşu kullanıyor. Bina inşaat maliyetleri geçtiğimiz yıl yüzde 20, bu yıl ise yüzde 40'lara kadar arttı. Bu artış konut satışlarına yansıtıldığında, yüksek faizlerle birlikte vatandaşın ev alabilme ihtimali daha da düşüyor. Bu sebeple inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin de fedakârlık yaparak daha uygun fiyatlı satışlar gerçekleştirmesi lazım. Ekonomimizin dar boğaza girmemesi için her sektörü etkileyecek bu canlanmaya ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.