Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satışları yıllık bazda yüzde 14 geriledi

TÜİK Mart 2018 konut satış istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satış istatistikleri geçen yıla göre yüzde 14 geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan konut satış istatistiklerinin Mart 2018 raporu da yayımlandı. Rapordan edinilen bilgilere göre, geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya kıyasla yüzde 15,6 artış gösterdi. Ancak yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yurt geneli konut satışları yüzde 14 oranında gerileme yaşadı.

Konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşu, konut piyasasında bazı segmentlerde yaşanan arz fazlalığı, konut stokunun yurt genelinde 800 bin seviyesine erişmesi konut piyasasında yaşanan durgunluğu gözler önüne seriyor. TÜİK verilerinden çıkan sonuca göre de konut piyasası sıkıntılı bir süreçten geçiyor.

TÜİK Mart 2018 raporuna göre ayda 110 bin 905 adet konut satışı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz ayın konut satışı bir önceki göre yüzde 15,6 artış gösterdi ancak yıllık bazda geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut satışlarında yüzde 14 düşüş yaşandığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 yılı Mart ayı konut satış istatistiklerine göre yıl genelinde konut satışlarında ciddi oranda bir düşüş yaşandığı görüldü. Diğer taraftan aylık bazda bir önceki aya kıyasla gözle görülür konut satışı artışının da sektörün yeniden yükselmesine dair ümit vaat ediyor olduğu görülüyor.