Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satışlarında İstanbul liderliği bırakmadı

TÜİK 2018 yılı Mart ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde en çok konut satışının gerçekleştirildiği il ise geçen ay olduğu gibi yine İstanbul oldu.

İstanbul en çok konut satılan il olma özelliğini kimselere bırakmıyor. 2018 yılı Mart ayı TÜİK raporuna göre 2018 Mart ayında en çok konut satışının gerçekleştirildiği il İstanbul oldu. Sözü edinilen tarih aralığında İstanbul’da toplam 18 bin 714 adetle yine ilk sıradaki yerini korumayı başardı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan konut satış istatistiklerine ilişkin detaylı rapor Mart 2018 için de kamuoyu ile paylaşıldı. TÜİK tarafından hazırlanan kontu satış istatistiklerine ilişkin raporda konut satışlarının bir önceki aya göre yüzde 15,6 oranında artış gösterdiği ancak yıllık bazda ise bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 14 oranında gerileme yaşadığı görülüyor.

Türkiye’deki konut piyasasının son durumunun genel hatlarıyla kötü olduğunun kanıtlayan rapordan çıkan bir diğer sonuç ise sektörün bahar dönemiyle birlikte bir önceki aya nazaran hareketlenmeye başladığı ancak genel olarak yıllık bazda durumun kötüye gittiği.

Yurt genelinde 2018 Mart ayı içerisinde toplam 110 bin 905 adet konut satışı gerçekleştirildi. Yurt genelindeki toplam konut satışları arasındaki en yüksek pay İstanbul’a ait. İstanbul’da mart ayı boyunca toplam 18 bin 714 adet konut satıldı. İstanbul’u 11 bin 269 adet konut sayısıyla Ankara izledi. Ankara’yı ise 6 bin 787 adet konutla İzmir takip etti. İstanbul lider koltuğunu yine bırakmadı.

Türkiye genelinde en az konut satışı yapılan iller ise sırasıyla 1 konut satışı ile Ardahan, 13 konut satışı ile Hakkari ve 36 konut satışı ile Bayburt ili oldu.