Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satışlarında patlama yaşanacak!

Konut kredisi faiz oranlarını değerlendiren gayrimenkul sektörünün temsilcileri, bankaların oranları düşürmesiyle satışlarda patlama olacağını öngörüyor.

Merkez Bankası'nın gecelik faiz oranlarını 25 puan düşürmesi gayrimenkul sektöründe indirim beklentisi yarattı. Sektörün temsilcileri bu indirimin etkilerinin konut satışlarına kısa sürede etki edeceğini söyledi. Halen aylık 1.20'lerde olan konut kredisi oranlarının 1.10'lara çekileceğini tahmin eden sektör oyuncularına göre, kredi oranlarının daha fazla düşmesi durumunda gayrimenkul satışlarında patlama olacak.

"1,5 milyon satışa ulaşırız"

Kredilerdeki düzenlemenin kısa sürede satışlara etki edeceğini belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Yılın ilk ayına hafif düşüşle başlayan konut satışları yeniden artıya geçti. 2016’nın ilk çeyreğinden sonra yukarı doğru olan ivmenin yeniden artarak devam edeceğini düşünüyorum. Yılın sonunda 1.5 milyona çok yakın bir satışın gerçekleşeceğini düşünüyorum. Faizlerin düşmesi gerçekten yerinde oldu. Dışta da talep var. Bu sayede güzel rakamlar bekliyorum.” dedi.

"Konut kredisi kullanımı yaygınlaşacak"

GYODER Başkanı Aziz Torun, “Yatırımcının gayrimenkule özel ilgisi var. Yatırımcıda ‘Bir gayrimenkul alayım, yatırım olsun’ düşüncesi hâkim. Bu ortamda Merkez Bankası’nın faiz indiriminden mutluluk duyduk. Merkez’in bu açıklaması rakamsal açıdan olmasa da psikolojik olarak önemli. Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranının yüzde 10’a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır.” diye konuştu.

"Daha çok kredi kullanımı olacak"

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi bizim için çok önemli. Bundan sonra bankaların konut kredi faiz oranlarını düşürmesini bekliyoruz. Konut kredisi faiz oranları şu anda yüzde 1.20’lerde. İlk fırsatta bu oranın yüzde 1.10’a düşmesini bekliyoruz. Faiz oranının düşmesiyle daha çok kitle kredi kullanır. Çünkü yüzde 0.80’lerden buralara geldi. O zaman daha rahat kullanılıyordu. Oranların düşmesi pozitif yansır.” şeklinde konuştu.

"Faiz oranları düşerse patlama yaşanır"

YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Doğru proje, doğru lokasyon, doğru firma, doğru yatırımcı ve doğru fiyatlama bir araya gelince Türkiye’de gayrimenkul sıkıntı olmaz. Satışların 1 milyon 400 bine yaklaşacağını düşünüyorum. Tüketiciler aylık kredi faiz oranının yüzde 1’in altında olmasını istiyor. Aylık yüzde 0.99 bile olsa çok farklı bir algı oluyor. Yüzde 1’e düşmesi halinde konut satışlarında patlama olacaktır.” dedi.