Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut satışlarında rekor artış beklentisi

Konut sektörü temsilcileri düşüşte olan konut satışlarının hem devlet hem de özel sektör eliyle yapılan teşvikler sayesinde yeniden yükseleceğini öngörüyor.

Konut sektörü darbe girişiminden bu yana zor bir sürece girdi. Devlet ve özel sektör eliyle girdiği zorlukları kısa sürede atlatan konut sektöründe yine rekor satış bekleniyor.

Son iki yıldır düşü trendinde olan konut satışlarının devlet ve özel sektör eliyle yapılan destek ve teşvikler sayesinde kısa sürede rekor bir konut satışı ile yeniden yükselmesi bekleniyor.

Gayrimenkul sektörünün lider firmalarının temsilcileri 2018 yılında konut satışlarında destek ve teşvikler yardımı ile konut satışların yine rekorlara imza atılmasını bekliyor.

Hükümet tarafından seçim öncesi yapılan konut sektörü teşvikleri kapsamında,

  • Konut teslimlerinde KDV bedelleri yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü,

  • Tapu harç bedelleri binde 20’den binde 15’e düşürüldü,

  • Konut kredisi faiz oranları Ziraat Bankası önderliğinde yüzde 1’in altına düşürüldü.

Hükümet tarafından yapılan teşvik ve desteklere karşılık olarak özel sektörde elini taşın altına koyarak;

  • KONUTDER, GYODER ve İNDER iş birliğinde 41 firma ve 150’den fazla markalı konut projesini kapsayan peşin ödemelerde ve peşin alımlarda yüzde 20 indirim kampanyasına imza attı.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine ilişkin raporda geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya kıyasla yüzde 7,05 oranında geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla da yüzde 25,8 oranında artış yaşadı.

Nisan 2018 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre satışlarda düşüş yaşandığı gözlemlense de önceki aylara göre düşüş oranının azaldığı görüldü.

Tüm bu süreci değerlendiren gayrimenkul sektörü temsilcileri sağlanan destek ve teşvikler sayesinde konut satışlarının önemli ölçüde artış göstereceğini tahmin ediyor.

Konut almak isteyen vatandaşların 15 Haziran tarihine kadar hareket etmesi gerektiğini belirten konut sektörünün lider isimleri 2018 yılında da konut satışlarında rekora imza atılmasını bekliyor.