Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut seferberliğinin konut stoklarını tüketmesi bekleniyor

Türkiye genelinde başlatılan konutta yüzde 20 indirim kampanyası sayesinde biriken konut stokunun tükenmesi bekleniyor.

Hem devlet hem de özel sektör tarafından konut sektöründe imza atılan teşvik ve destek kampanyaları sayesinde konut piyasası yeniden canlandı. Konut stokunun eritilmesi ve ertelenen alımların gerçekleştirilmesi için imza atılan konutta yüzde 20 indirim kampanyası kapsamında kısa sürede 2 binden fazla konut satışı yapıldı.

KONUTDER, GYODER ve İNDER öncülüğünde üye yaklaşık 45 firma ve 150’den fazla konut projesinde yüzde 20 indirim kampanyası başlatıldı. Kampanyanın ilk günlerinde bile 2 binden fazla konut satışı yapıldı.

Yeniden canlanan sektörün bu hareketliliği kampanyanın sonuna kadar devam ettirmesi ve son 3 yılda biriken 2 milyondan fazla konut stokunun tamamen erimesi bekleniyor.

Konut sektörünün verdiği açıkları kısa sürede telafi etmeyi başaran kampanya kapsamında firmaların satış ofislerine yoğun talep geliyor. Telefonlarının susmadığını belirten firma yetkilileri kampanya start aldığından bu yana günde en az 500 kişiye projeler ve kampanya hakkında bilgi verdiklerini söylediler.

Konutta yüzde 20 indirim kampanyası ve kampanyanın geri dönüşleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Konut Geliştiricileri ve

Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas,

"Nisan ayında konut satışlarında gerileme var ama bu gerileme bankaların kredili satışında söz konusu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nisan ayında kredili konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 oranında azalış göstererek 27 bin 912 oldu.

“Toplamda yaklaşık yüzde 30’luk bir indirim bekliyoruz”

Bankanın aracı olmadığı konut satışları ise yüzde 5,7 oranında artarak 75 bin 175 oldu. Şimdi faizlerin düşmesi ve bizlerin yaptığı yüzde 20'lik indirim kampanyası ile pazar canlanacak. Toplamda yaklaşık yüzde 30'luk bir indirim olacak. Konut satışlarındaki tablo tersine dönmeye başladı. Sur Yapı olarak satış ofislerimize gelen taleplerden bunu çok net görüyoruz" şeklinde konuştu.