Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut sektörü 2108 yılında da rekor satış bekliyor

Türkiye’de 2017 yılında 1 milyon 450 bin konut satışı ile rekora imza atıldı. Konuttaki teşvikler ve kampanyalar ile rekorun yinelenmesi planlanıyor.

Konut sektörü darbe girişiminden bu yana sıkıntılı günler geçiriyor. Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte konut satışları da yavaşladı. Yüzde 20’lere varan inşaat maliyetlerini konut fiyatlarına yansıtmayan sektör temsilcilerinin elinde ciddi bir konut stoku oluştu.

Bu sıkıntılı süreci atlatmak için seçim öncesinde el ele veren hükümet ve konut sektörü temsilcileri çok önemli kampanyalara imza atıyor. İlk atak tapu harç bedellerinin yüzde 4’ten yüzde 3’ düşürülmesi oldu. Ardından konut teslimlerinde KDV bedeli yüzde 18’den yüzde 8 seviyesine indi. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım konut kredisi faizlerinin Ziraat Bankası önderliğinde yüzde 1’in altına düşeceğini açıkladı.

Başbakan Yıldırım’ın açıklamasının ardından Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank art arda konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekerek yüzde 0,98’e indirdi. Şimdi de gayrimenkul sektörünün üç büyük çatı kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER ‘Yüzde 0,98’e ilave yüzde 20 indirim’ kampanyası ile satışta olan projelerinde yüzde 20 indirim uygulayacak. İlk aşamada toplam 40 konut firmasının katılım göstermesi planlanan kampanya ile kontu sektörünün yeniden atağa geçmesi ve kayıpların geri kazanılması amaçlanıyor.

2017 yılında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 450 bin adet konut satışı gerçekleştirildi. 2018 yılında da sektör temsilcilerinin ve hükümetin elini taşın altına koymasıyla konut sektöründe yeni bir satış rekoruna gidilmesi planlanıyor. Daha önceden de güç birliği yapan sektör liderleri ve hükümet kanadı sektörü canlandırmayı başarmıştı.

Geçmiş dönemdeki kampanyalara bakacak olursak darbe girişiminin hemen ardından başlatılan konutta seferberlik kampanyası ile 120 ay vadeli TÜFE’li ödeme imkânı sağlanmış ve satışlarda rekor rakamlara ulaşılması sağlanmıştı.

Ardından 2017 yılında Emlak Konut GYO önderliğinde şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli kampanya ile sektör ivme kazanmış ve devamında da 14 Eylül- 31 Ekim 2017 tarihlerini kapsayan sürede imza atılan kredi taksitlerinin 2019 yılına ertelenmesi kampanyası da sektörde 1 milyon 450 bin adet konut satışı yapılmasını ve rekor kırılmasını sağlamıştı.