Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut sektöründeki tedbir ve teşvikler 2 milyonu aşkın konut stokunu eritecek

Seçim öncesinde hükümet tarafından yapılan konut sektörünü canlandıracak düzenlemelerin son 3,5 yılda oluşan 2 milyon 130 bin konut stokunu eritmesi bekleniyor.

Hükümet kanadından konut sektörü temsilcilerini ve konut satın almak isteyen vatandaşların yüzlerini güldürecek düzenlemeler art arda sıralanıyor. Hükümet tarafından alınan ekonomik tedbirler kapsamında KDV oranları yüzde 18 seviyesinden yüzde 8’e indirildi, tapu harç bedelleri yüzde 4 seviyesinden yüzde 3’e düşürüldü. En son alınan kararla da konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürüleceği açıklandı.

Seçim öncesinde alınan ekonomik tedbirlerin konut satışlarını yükseltmesi ve konut piyasasında canlılık meydana getirmesi bekleniyor. Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesiyle son 5 yılda oluşan 2 milyon 130 bin konut stokunun eritilmesi planlanıyor.
Türkiye’de seçim tarihinin 24 Haziran’a alınmasının ardından art arda ekonomi tedbir paketleri açıklanmaya başladı. Önceliği konut sektörüne veren hükümet bir süredir sıkıntılı günler geçiren konut sektörünü canlandırmaya kararlı.

Konut sektöründe;

  • KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’ indirilmesi,

  • Tapu harç bedellerinin yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürülmesi,

  • Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi gibi ekonomik tedbir ve teşvik paketleri açıklandı.

Son olarak konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi ilişkin haberin Başbakan Binali Yıldırım tarafından kamuoyu ile paylaşılmasının ardından sektörde yüzler de gülmeye başladı.

Öncelikli olarak biriken konut stokunun eritilmesi için atılan adımlar kapsamında yüksek faiz oranları nedeniyle konut satın almaktan vazgeçen vatandaşların konut alımlarını kolaylaştırmak ve yurt genelindeki son 3,5 yılda biriken 2 milyon 130 bin adet konut stokunun eritilmesi amaçlanıyor.
. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan istatistiki verilere göre Türkiye genelinde 3,5 yıllık konut stoku bulunuyor. Alınan tedbirler ve düzenlenen teşvik paketleri ile konut stokunun eritilmesi ve sektörün kaybettiği canlılığını kısa sürede geri kazanması bekleniyor.