Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut stoklarını eriten kampanya sona erdi

Konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası 30 Haziran tarihinde sona erdi. Kampanya sayesinde konur stokları erimeye başladı.

Devlet tarafından konut sektörünü canlandırmak için yapılan teşviklerin ardından 15 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye gayrimenkul sektörünün üç lider çatı kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER’in temsilcileri tarafından duyurulan konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası 30 Haziran Cumartesi günü sona erdi.

Türkiye genelinde son 2,5 3 yıl içerisinde oluşan konut stokunun erimesini sağlayan ve konut alımlarını erteleyen vatandaşların sağlanan avantajlarla konut satın almasını kolaylaştıran kampanya sona erdi.

Özellikle lüks segmentte meydana gelen konut stokunun önemli ölçüde erimesini sağlayan kampanyanın devamının gelip gelmeyeceğine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak kampanyanın devam etmesi ya da yeni bir konut kampanyasının gerçekleştirilmesi için yoğun talep olduğu biliniyor.

Konutta yüzde 20 indirim kampanyasına ek olarak sunulan 500 bin TL’ye kadar yüzde 0,98 kredi faiz oranıyla konut kredisi kullanma ve yüzde 5 peşinat kampanyaları da 30 Haziran tarihinde sona erdi.

Kampanya kapsamında konut satın almak isteyen vatandaşlara hem peşin hem de kredili alımlarında yüzde 20 indirim uygulandı. Konutta yüzde 20 indirim kampanyasına ek olarak yüzde 5 peşinat ve 120 aya kadar 500 bin TL’ye kadar olan kredi kullanımlarında aylık bazda yüzde 0,98 düşük faiz imkânı sağladı.

Konut sektöründe tarihi kampanya şeklinde isimlendirilen kampanya sayesinde binlerce vatandaş konut sahibi oldu. Teşviklerin sona erdirilmesiyle konut kredisi faiz oranları eski seviyelerine geri dönmeye başladı. Düşük faizle konut kredisi kullanan vatandaşların 40 bini kamu bankalarını tercih etti.

Tapu harcı ve teslimlerde KDV bedeli indirimleri ile başlayan teşvik süreci kontu kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına çekilmesi ve son olarak müteahhitlerin yüzde 20 indirim kampanyası ile devam etti.

Konut stoklarının erimesini ve sektörde özlenen hareketliliğin yaşanmasını sağlayan kampanya ilk olarak 15 Mayıs tarihinde duyurulmuştu. 15 Haziran tarihinde sona ermesi planlanan kampanya yoğun talep üzerine 30 Haziran tarihine kadar uzatılmıştı.