Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut ve işyeri sahiplerinin yükümlülükleri

Konut veya işyeri sahibi olanların bazı yükümlülükleri bulunuyor. Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Karabıyık, bazı önemli noktaları köşesine taşıdı. Tüm detaylar haberimizde…

Konut veya işyeri sahibi olanların bazı yükümlülükleri bulunuyor. Vatandaşların kira geliri beyannamesi, emlak vergisi gibi ödemesi gereken bazı kalemler var. Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Karabıyık, konut sahibi olanlar için bazı önemli noktaları köşesine taşıdı.

Mal sahibi olduktan sonra da yeni yükümlülüklerin başladığını belirten Ahmet Karabıyık, kira geliri elde ediliyorsa ertesi yıl mart ayında Maliye’ye beyanname verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kira geliri elde edilsin ya da edilmesin, her durumda belediyeye her yıl iki eşit taksit olmak üzere emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.

Ahmet Karabıyık’ın köşesinde dile getirdiği önemli başlıklar şöyle:

EMLAK VERGİSİ

Emlak vergisi mükellefleri, büyükşehirlerde binde 2 olmak üzere konutun emlak vergi değeri üzerinden binde 1 oranında her yıl iki taksitle belediyelere ödeme yapmak zorunda. Taksitler her yıl mayıs ve kasım ayının sonuna kadar yapılabiliyor.

200 metrekareyi geçmeyen tek konutu olan

1- Ev hanımları ve işsizler

2- Emekliler

3- Engelliler

4- Gaziler

5- Şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaf tutuluyor. Söz konusu kişilerin ilgili belediyelere başvuruda bulunması gerekiyor. Böylece emlak vergisi ödeme yükümlülükleri kalkıyor.

GELİR VERGİSİ

2018’de yıl boyunca toplamda 4 bin 400 TL’ye kadar konut kirası elde edenler (1-25 Mart 2019) beyanname vermeyecek ve vergi de ödemeyecekler. 2018’de net 27 bin 200 TL, brüt 34 bin TL’den fazla işyeri kira geliri elde edenler beyanname (1-25 Mart 2019) verecek. Eğer işyeri basit usuldeki bir mükellefe kiraya verilmişse ya da vergi kesintisi zorunluluğu olmayanlarca kiralanmış ise beyanname verme sınırı 2018 gelirleri için bin 800 TL.

İMAR BARIŞI

İmar Barışı’nda tarih 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Uygulama ile konut ve işyerlerinde gayrimenkulün tapu ve belediye kayıtlarında görünen durumu ile fiili durumu arasında uyumsuzluğun giderilmesi hedefleniyor.

Binanın; emlak vergi (arsa) değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konut için yüzde 3, işyeri için yüzde 5 ödeme yapan vatandaşlar Yapı Kayıt Belgesi alarak taşınmazını binasını kaçak durumdan kurtarabiliyor.

İmar Barışı başvuruları; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin yanı sıra e-devletten de gerçekleştirilebiliyor.