Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut ve taşıt kredilerine ilişkin değişikliğe gidildi

BDDK, konut ve taşıt kredilerine ilişkin değişikliğe gitti. Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tüm detaylar haberimizde…

Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından bazı düzenlemeler yapıldı. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede değişikliğe gidildi. Buna göre; sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine'ye, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ve merkezi yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan krediler, bankacılık kanun ile belirlenen ‘kredi sınırları’na dahil edilmeyecek. Bankacılık Kanunu’ndaki ‘kredi sınırlamalarına dahil olmayan işlemler’ başlıklı 55. Madde uyarınca, bankaların risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında, yine yönetmeliğin 19. Madde’sinde belirtilen finansman ortaklıkları dikkate alınmayacak.

Yönetmeliğin konut ile taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişikliğe gidildi. Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak olan kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı, enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90’ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85’i geçemeyecek.

Yönetmelikle, taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranına ilişkin sınırlama 100 bin TL'den, 120 bin TL’ye çıkarıldı.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile birlikte kredi kartı borçlarının ödenmesi için kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının 60 ay olarak uygulanması ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı. Böylece kredi kartlarında yapılandırma yapanlar için 48 ay olan ödeme süresi 60 aya çıkarıldı.