Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konut ve taşıt kredisinde faiz oranları yükseldi

Konut ve taşıt kredilerinde faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi faiz oranlarında yüzde 1 olarak belirlenen psikolojik seviye aşılarak yükseliş sürüyor.

Konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranlarında son dönemlerde gözle görülür bir artış yaşandı. Bu durumda kredi kullanılarak gerçekleştirilen alımları tüketicinin gözünde cazip hale getirmiyor. Konut almayı düşünen vatandaşlar için belirlenen konut kredisindeki yüzde 1 şeklinde belirlenen psikolojik seviye çoktan geride bırakıldı. Bu durumda “Sektördeki satışlar duracak mı?” sorusunu akıllara getirmeye ve özellikle gayrimenkul sektörü temsilcilerini endişelendirmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım kamu ve özel bankaları sağladıkları konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği konusunda sürekli uyarmaya devam ediyor. Bu alanda sık sık bankalara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğine bir çözüm bulunabilmesi için BDDK ve TCMB’yi de göreve çağırdı. Konut kredisi faiz oranlarında makul bir düzenleme için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nu (BDDK) bu alanda aktif rol almaya davet etti.

TCMB’den edinilen verilere göre ana kredi kalemlerinde faizler artmaya devam ediyor. İhtiyaç kredisi faizleri 9 Şubat 2018 haftası itibariyle yüzde 20,27 seviyesine erişerek 2009 Haziran tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Taşıt ve konut kredilerinde ise aynı hafta itibariyle benzer durumlar söz konusu. Konut kredisi faizleri ortalama yüzde 14,68 seviyesinde. Konut kredisi faiz oranları bu değerle bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 300 baz puanlık bir yükselme yaşadı. Aynı hafta itibariyle konut kredisi faiz oranları da 2009 Ağustos tarihinden bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Taşıt kredilerine baktığımızda ise yine hemen hemen durumun aynı olduğu görülüyor. 2009 yılından bu yana en yüksek oranlarına erişen taşıt kredisi faiz oranları da yine aynı hafta 9 Şubat 2018 haftası itibariyle ortalama yüzde 18,26 seviyesinde faizle dağıtıldı.

Tüm sektörleri etkileyen kredi faiz oranları yüksekliği konut sektöründe ‘konut kredisi faiz oranları düşer mi, konut kredisi faiz oranları neden yükseliyor, konut satışları duracak mı, konut projeleri üretilecek mi, sektörde şişkinlik var mı?’ gibi soruları da beraberinde getirdi.