Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konuta yatırım yapan yine karlı çıktı

Hürriyet Emlak Ekim 2016 Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye'de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 17 oranında artış göstererek 2 bin 759 TL oldu

Türkiye'de konuta yatırım yapanlar kazanmaya devam ediyor. Konut fiyatlarının her geçen gün arttığı ülkemizde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 17 oranında artış göstererek 2 bin 759 lirayı buldu. Kiralık konutlarda ise artış yüzde 10, ortalama metrekare fiyatı 18 lira oldu. Türkiye'de amortisman süresi ise 13 yıl olarak açıklandı.

İstanbul'da metrekare birim fiyatı 5 bin TL'ye yaklaştı

İstanbul'da Ekim 2016 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 357 liraya ulaştı. İlde son bir yıllık artış yüzde 26 oranında. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 5 artarak 22 lira metrekare ortalamasına ulaştı. İstanbul'da amortisman süresi ise 17 yıl olarak hesaplandı. İlde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe; yüzde 9 ile Silivri, yüzde 5,6 ile Eyüp ve yüzde 5,4 ile Büyükçekmece oldu.

Ankara'da şampiyon değişmedi

Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 11 oranında artarak bin 740 lira metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 artarak metrekarede 10 lira mertebesinde. 15 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 2,5 ile Çankaya. İkinci sırada yüzde 2,4 ile Keçiören, üçüncü sırada ise yüzde 1,8 ile Pursaklar var.

İzmir'de Ödemiş yükselişe geçti

İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 17 oranında artışla 2 bin 389 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 16 oranında artarak metrekare bazında 11 liraya yükseldi. Amortisman süresi 18 yıl olan İzmir'de, Ödemiş geçtiğimiz ay fiyatların en fazla arttığı ilçe. Ödemiş’de bir aylık fiyat artışı yüzde 12,2 oldu. İkinci sırada yüzde 4,7 artışla Kemalpaşa, üçüncü sırada ise yüzde 3,9 ile Tire var.

Antalya'da amortisman süresi 17 yıl olarak hesaplandı

Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda tam yüzde 11 oranında artış gösterdi. Metrekare ortalamasının 1.923 liraya ulaştığı ilde amortisman süresi ise 17 yıl. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında ise metrekare fiyatı 10 lira ve yıllık artış yüzde 4. İlde son bir ayda fiyatlar en çok Döşemealtı’nda arttı. Yüzde 13 oranla Döşemealtı ilk sırada yer alırken, yüzde 8 ile Aksu ikinci, yüzde 2,2 ile Korkuteli üçüncü sırada.

Bursa'da fiyatlar yüzde 24 oranında arttı

Bursa'da satılık konut fiyatları Ekim 2016 itibariyle ortalama bin 656 lira mertebesinde. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 24 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı ise yüzde 17. Kiraların ortalama metrekare bazında 8 lira olduğu ilde amortisman süresi ise 17 yıl. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık süreçte fiyatlar en çok yüzde 6,1 ile Yıldırım’da arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 5,1 artışla Orhangazi, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 5 artışla Kestel oldu.