Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta bekle-gör dönemi bitti

Alınan indirim kararları, gayrimenkul sektörünü canlandırdı. Vatandaşlar fırsatı gördü ve “bekle-gör” pozisyonundan çıkarak alım yapmaya başladı.

Ekonomide yaşanan durağanlığın ardından kasım ayı başında, yılsonuna kadar sürecek ÖTV ve KDV indirimlerinin devreye girmesi gayrimenkul sektörünü canlandırdı. Vatandaşlar fırsatı gördü ve “bekle-gör” pozisyonundan çıkarak alım yapmaya başladı. Sektör temsilcileri, indirimin devreye girmesinden bu yana geçen 22 günlük süreçte yaşanan hareketlilik ve artan satışlardan memnun.

KONUT SATIŞLARI CANLANDI

Hürriyet'te yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yılsonuna kadar 4 sektörde devam edecek indirimleri 6 başlık altında açıklamıştı.

İndirim uygulamasındaki 6 başlık şöyle…

Birincisi, konutta KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e indirim uygulaması. 31 Ekim’de sona eren uygulamada yılsonuna kadar devam etme kararı alındı.

İkincisi, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesi uygulaması. 31 Ekim’de sona eren uygulamada yılsonuna kadar devam etme kararı alındı.

Üçüncüsü mobilya sektörü. Bu alanda KDV oranını, yüzde 18’den 8’e indirildi.

Dördüncüsü beyaz eşya sektörü. Bu alanda uygulanan ÖTV oranlarını yılsonuna kadar sıfıra indirildi.

Beşincisi 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidildi.

Altıncısı ise ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.

VATANDAŞLAR ‘BEKLE GÖR’ POZİSYONUNDAN ÇIKTI

Kararın açıklanmasının ardından bir aya yakın süre geçti. İndirim sağlanan sektörler söz konusu bu süreçten memnun kaldı.

KDV ve tapu harcı düzenlemelerine özel sektörün indirimlerinin de eklenmesiyle birlikte konut satışlarının bir hayli hareketlendiğini belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri; “Fırsatı gören vatandaş ‘bekle gör’ pozisyonunda çıkarak alım yapmaya başladı. Ekim ayında konut satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Kasım ve aralıkta da hareketliliğin sürmesini bekliyoruz. Böylece 2018’in rekor satışla kapatılması bekleniyor” ifadelerini kullandı.