Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta düşük faiz beklentisi devam ediyor

İndirimler ve kampanyalar Ekim ayında konut satışlarını artırdı. Fakat vatandaş ve sektör, yüksek konut kredisi faizlerinin düşmesini bekliyor.

Konut satışları, yüksek faiz oranlarına rağmen KDV ve tapu harcı indirimleri ile birlikte arttı. Ekim 2018’de 146 bin 536 konut satışı gerçekleşti. Rakamlar, bir önceki aya göre yüzde 15.1, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 19.2 arttı

Ancak ipotekli konut satışları yüzde 50’lerden yüzde 30’lara düştü. İpotekli satış oranı, Ekim 2018’de toplam satışlara göre yüzde 5.5 seviyesine kadar düştü. Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan habere göre; geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79.1 azalan ipotekli satışlara 8 bin 65’e kadar düştü.

Vatandaşın ve konut sektörünün temsilcilerinin düşük faiz beklentisi devam ediyor. Fakat yüksek faiz oranlarına rağmen, konuttaki kampanyalarla KDV ve tapu harcı indirimlerinin satışları artırdığı düşünülüyor.

NAZMİ DURBAKAYIM: FAİZLER İNSİN

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, KDV ve tapu harcı indirimi desteği ile “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasının satışların artmasında etkili olduğunu ifade etti. Altan Elmas, yabancı alımların önünü açan teşvik ve ekonomik gelişmeler gibi şartların, yurtiçi satışlarda da oluşturulması durumunda iç satış rakamlarının daha da artacağını vurguladı.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise, yurtiçi satışların yeni bir rekor için konut kredisi faizlerinin uygun seviyelere inmesi gerektiğinin altını çizdi. Nazmi Durbakayım, faizlerin düşmesi halinde, bu yılın ilk 10 ayındaki 1 milyon 148 bin adetlik konut satışının geçen yılın 1 milyon 409 bin adetlik rekor satışının üzerine çıkabileceğini belirtti.