Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta geri dönüş süreleri uzadı

TCMB tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 2010 yılında yaklaşık 18 yıl olan amortisman süresi 2018 yılında 22 yıla yükseldi.

Özellikle son 2 yıldır sıkıntılı günler geçiren konut sektörü hem devlet hem de özel sektör tarafından yapılan önemli teşvikler ile yeniden hareketlenmeye başladı. Konutta yüzde 20 indirim, düşük peşinat ve düşük kredi imkanlarından 6 günde 2 binden fazla kişi fayda sağladı.

Şimdilerde yeniden yükselişe geçen konut sektörünün yaşadığı sıkıntılardan biri de amortisman sürelerinin uzaması. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye genelinde konutta geri dönüş süreleri uzadı. 2010 yılında ortalama 18 yıl olan geri dönüş süresinin 2018 yılında ise 22 yıla yükselmiş olduğu kaydedildi. Böylelikle 2010 yılından bu yana 8 yıl içinde amorti etme süreleri 4 yıl uzadı.

Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi mega kentlerinde ise geri dönüş süreleri 20 yıldan daha uzun süreye yükseldi. İstanbul kentinde konutta değer yükseliş oranı 2016 yılında en yüksek seviyeye ulaştı ve 2017 yılında da yatay bir seyir izlemişti.
Konut fiyatlarının kira artış oranının üzerinde ilerlediği Ankara ve İzmir illerinde de yükselişe geçen amorti etme sürelerinin konut sektöründeki teşviklerle yeniden 2010 yılındaki seviyeye düşmesi hedefleniyor.

3 büyük ilde de konut yatırımlarının geri dönüş süreleri Türkiye ortalamasının üstünde seyretmeye devam ediyor.
Konutta geri dönüş süreleri İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin en büyük illerinde sırasıyla 26 yıl, 25 yıl ve 24 yıl şeklinde hesaplandı. İstanbul’da yatırım amacıyla bir konut satan alan vatandaş konutunu kiraya verdikten sonra satın aldığı parayı geri alabilmesi için Ankara’dan konut satın alan bir kişiden 1 yıl daha fazla ve İzmir’den konut satan bir kişiye göre de 2 yıl daha fazla beklemesi gerekiyor.

Konut sektöründe uzayan amortisman süreleri de konut sektörünün içine girdiği sıkıntılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Konutta hem devlet hem de özel sektör eliyle yapılan teşvik ve destekler sayesinde amortisman sürelerinin de yeniden 2010 yılındaki seviyelerine düşmesi bekleniyor.