Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta KDV oranı yüzde 8’e düştü

Bakanlar Kurulu’ndan çıkan kararın Resmî Gazete ‘de yayımlanmasıyla 6 ay süreyle kontu teslimlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8 seviyesine düşürüldü.

Resmî Gazete ’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girmesiyle birlikte emlak ve konut sektöründe yepyeni bir döneme girildi. Bu süreçle ilgili bazı sorular var. Yüzde 8’e indirilen KDV oranlarından kimler fayda sağlayabilecek? Yeni sistem nasıl işleyecek? Bu soruların ve daha fazlasının cevabını sizler için derledik…

Konut sektörü temsilcilerinin en büyük şikayetleri arasında yer alan KDV oranlarına ilişkin düzenleme sonunda yapıldı. Sektörün önde gelen isimleri uzun süredir bekledikleri KDV indirim haberini sonunda aldı. Bakanlar Kurulundan çıkan kararla birlikte 31 Ekim 2018 tarihinde kadar devam edecek olan konutta KDV indirim 2018 şartları Resmî Gazete ‘de yer alarak yürürlüğe sokuldu. Böylece 6 ay süreyle konut teslimlerinde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV tahsil edilecek. KDV indirim 2018 kampanyası kapsamında bir süredir gerileyen konut sektörünün canlanması bekleniyor.

Peki, KDV indirimden kimler faydalanabilecek? 6 aylık bu süreç kimlere fayda sağlayacak? Yüzde 18 KDV oranı en çok net alanları 150 metrekare ve üzerinde olan konutlar için geçerliydi. 500 bin TL değerindeki bir konutun 90 bin TL’si KDV’ye gidiyordu. Ancak alınan kararla birlikte 500 bin TL değerindeki bir konut için 6 ay boyunca yüzde 8 KDV ile 40 bin TL ödenecek.

KDV indirim kampanyasından fayda sağlamak isteyenler için yüzde 18 KDV’ye dahil konutların 31 Ekim 2018 kadar satış ve teslimlerinin yapılması gerekiyor. Üstleniciler ve inşaat firmalarının yapım çalışmalarını sürdürdükleri yüzde 18 KDV oranına sahip konutlar ise teslim tarihi

31 Ekim 2018’den sonra olsa bile 31 Ekim’e kadar fatura düzenlenip yüzde 8 KDV’yle satışları yapılabilecek.
Konutta KDV indiriminden faydalanmak için yüzde 18 KDV’ye dahil konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin tamamlanmış olması şart koşuluyor.

İndirim ticari alanlar da geçerli olmayacak

Yüzde 8 KDV indirimden sadece konutlar yararlanabilecek. Ticari birimlerde KDV indirimi geçerli olmayacak.
Çıkan karar da Tapu Harcı da düşündü. Bu alanda da indirim yapılması uygun görüldü. Alınan Bakanlar Kurulu kararıyla tapu harcı oranı 2018,

31 Ekim’e kadar binde 20 yerine binde 15 şeklinde güncellendi. Yani yüzde 4 olan tapu harcı yüzde 3’e indi. Tapu harcındaki indirimden sadece konutlar değil işyerleri de faydalanabiliyor.