Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son gün 31 Mart

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Mart 2019’a kadar devam edecek. Tüm detaylar haberimizde…

Konut, iş yeri, bazı taşıtların teslimleri ve mobilyada uygulanan KDV indirimi ile bazı araç ve otomobiller, beyaz eşyalar ve elektrikli küçük ev aletlerinde ÖTV indirimi ve tapu harçlarında uygulanan indirimin süre uzatımına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Buna göre, konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Mart 2019’a kadar devam edecek.

Konut ve iş yerleri için indirim ile birlikte tapu harcı yüzde 3 olarak hesaplanacak. 300 bin TL bedelindeki bir konut için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin lira harç ödemesi yapıyordu. İndirim ile birlikte söz konusu konut için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin lira harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin TL kâr elde edilecek.

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV ise yüzde 8 olarak tahsil edilmeye devam edecek. 500 bin TL bedelindeki bir konut yüzde 18 KDV ile satıldığında vatandaş indirim öncesi bu konuta 90 bin TL KDV öderken, indirimle 40 bin TL ödeyecek. Böylece toplam 50 bin TL kâr elde edilecek.