Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta kredili alımlar arttı senetli alımlar düştü

Konut alımlarında konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte firmalardan senetli alımlar yarı yarıya düştü ve kredili konut alımları yüzde 39 artış gösterdi.

Reidin-GYODER Emlak Endeksi Mayıs ayı raporundan edinilen bilgiye göre konut kredisi kullanarak konut alımları yüzde 39 artış göstererek son 6 ayın en yüksek seviyesine erişti. Firmaların bünyesinden senetle konut alımları ise neredeyse yarı yarıya düşüş gösterdi.

Konut kredili alımların artmasının en büyük destekçisi de konut kredisi faiz oranlarının Zİraat Bankası önderliğinde psikolojik seviye yüzde 1'in altına indirilerek yüzde 0,98 seviyesine düşürülmesi. KOnut kredisi faiz oranları düşüşnce konut alımlarını erteleyen vatandaşlar kredili alımlara yöneldi. Böyle kredi ile konut satın alma oranları artarken senetle konut alımları yüzde 50 düşüş yaşadı.

Genelde yüzde 0,98 faiz oranıyla kredi veren bankalar konut alımlarında çok önemli bir göreve sahip oldu. Uzun süredir gayrimenkul fiyatlarındaki ve konut kredisi faiz oranlarındaki artış nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşlar hem sektöre getirilen düzenlemeler hem de devlet ve özel sektör iş birliğinde hayata geçirilen kampanyalar sayesinde konut satın alma hayallerini gerçekleştirdi.

Konut alımlarını gerçekleştiren vatandaşlar uzun süredir sıkıntılı günler geçiren gayrimenkul sektörünün yeniden eski canlılığına kavuşmasına da yardım etti. Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98 seviyesine indirilmesi de konut alım teşvikleri arasında en etkili olanlardan bir tanesi! Bu sayede vatandaşlar kısa sürede konut alımlarını gerçekleşti. Kredili alımlarda artış yaşanınca senetli satışlar neredeyse yüzde 50 düştü.

Reidin-GYODER Emlak Endeksi Mayıs 2018 sonuçları dün kamuoyu ile paylaşıldı. Rapordan elde edilen sonuçlara göre banka kredisi ile alımlar yüzde 39 oranında arttı. Son 6 ayın üzerinde bir seviye kaydedildi. Konut kredisi faiz oranları inince yüzde 0,98 seviyesine düşünce kredili ve peşin alımlar artış gösterdi. Senetli alımlar ise düştü!

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, senetli satışlarda yarı yarıya düşüş yaşandığını ifade ederek şunları kaydetti:
Yetgin, “15 Mayıs’ta başlattığımız kampanyanın etkisi görülüyor. Mart ayında yüzde 41’e ulaşan senetle konut satışı Mayıs ayında yüzde 22’ye kadar geriledi. Bu da indirim kampanyasının etkisin ortaya koyuyor” dedi.