Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta stokların erimesi ile birlikte fiyatlarda ciddi artışlar olacak

Analist ve uzmanlar, ilerleyen süreçte konut kredisi faiz oranlarının daha da düşeceğini belirtiyor. Ancak bu sefer de konutta fiyatların artması bekleniyor.

İnşaat sektörü güven endeksi hızla düşüş gösteriyor. Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre; yeni konut izinleri 2018 yılının ilk 9 ayında neredeyse yarı yarıya düşerken inşaat maliyetleri ise bir önceki yıla oranla üçte bir oranında arttı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye başlarken analist ve uzmanlar, ilerleyen süreçte konut kredisi faiz oranlarının daha da düşeceğini belirtiyor. Ancak bu sefer de konutta fiyatların artması bekleniyor.

İNŞAAT GÜVEN ENDEKSİ KASIM’DA 56.6 OLDU

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir öndeki ayda 58.7 iken, Kasım ayında yüzde 3.5 oranında azalarak 56.6 oldu. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan satısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 2,5 azalarak 45.4 ve 67.7 oldu. Ayrıca belediyeler tarafından yeni konut yapımı için verilen yapı ruhsatlarının 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 41.4, yüzde 55.1 değeri yüzde 44.7 daire sayısı yüzde 58.6 azaldı.

İnşaat maliyet endeksi de (İME), 2018 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6.10, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.36 arttı. Malzeme endeksi bir önceki aya göre yüzde 8.37, işçilik endeksi ise yüzde 0.66 artış gösterdi. Bunun yanı sıra, malzeme endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41.09, işçilik endeksi ise yüzde 16.87 arttı.

CİDDİ ORANDA ARTIŞA GEÇECEK

Tablo incelendiğinde eldeki stokların bitmesiyle konut fiyatlarının ciddi oranda artışa geçeceğini söylemek zor olmaz. Bankaların konut kredisi faiz oranlarının son aylarda hızla artmasından sonra kredili konut satışları durma noktasına geldi. Bu süreçte konut sektörü de elde kalan stokları bitirmek ve konut satışlarını canlandırmak için birçok kampanya ile indirimler ve düşük faizli ipotekler uyguladı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Analist ve uzmanların tahminleri ilerleyen süreçte konut kredisi faiz oranlarının daha da düşeş göstereceği şeklinde. Fakat bu sefer de konut fiyatlarının artması bekleniyor.