Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta tekrar talep patlaması bekleniyor

Gayrimenkul teknoloji şirketi Homsters’in CEO’su Andrew Olejnik, Türkiye’deki pazarın yeniden hızla bir yükselişe geçmesinin kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

İngiltere merkezli gayrimenkul teknoloji şirketi Homsters’in CEO’su Andrew Olejnik, Türkiye’de pazarın yeniden hızla bir yükselişe geçmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Türkiye’nin en yüksek potansiyel taşıyan 10 küresel gayrimenkul pazarından biri olduğunu belirten Andrew Olejnik, satışlardaki mevcut duraklamanın geçeceğini söyledi.

Andrew Olejnik, gelişmekte olan ülkelerde, devalüasyonun ardından genel olarak bir talep daralması yaşandığını fakat bu aşamayı her zaman bir ‘talep patlaması’nın izlediğini belirtti. Olejnik, “Türkiye'de şu anda gördüğümüz şey de bu. Artık vatandaşlarda daha iyi analiz etme ve karşılaştırma yapma eğilimi gözlemliyoruz. Üçüncü aşamada yaşanan şey ise satışlarda yeniden artış” diye konuştu.

İniş çıkışların normal karşılanması gerektiğini söyleyen Andrew Olejnik, Türkiye'nin en yüksek potansiyel sunan pazarlardan biri olmayı sürdüreceğini ifade etti.

ALMANYA VE AVUSTRALYA'DAN BİLE GÜÇLÜ BİR PAZAR

Türkiye’nin konut piyasasında gerçekleşen yıllık işlem sayısı bakımından dünyanın en büyük gayrimenkul pazarlarından birisi olduğunu belirten Homsters’in CEO’su Andrew Olejnik; “Her yıl 1 milyonun üzerinde alım satım işlemi gerçekleşiyor. Bu durum Türkiye pazarını Almanya ve Avustralya gibi güçlü pazarlardan bile daha büyük kılıyor” dedi.

Andrew Olejnik, şu anın birçok kişi için satın alma davranışları açısından zor bir dönem olabileceğini ifade etti ve ekledi: “Karar verirken temkinli olmak gerekebilir. Şu anda firmaların çok büyük indirimler yaptığı ve alıcı piyasasının hakim olduğu bir dönemdeyiz. Ayrıca hükümet programları uygulamaya geçiyor. Gayrimenkul sektörü için, mortgage için teşvikler hayata geçiriliyor. Tüm bunlar olumlu gelişmeler” diye konuştu.

FİYATLARDA DÜZELTMELERE GİDİLİYOR

Birçok konut geliştiricisinin fiyatlamalarda düzeltmelere gittiğine dikkat çeken Andrew Olejnik, projelerin bu süreçte daha gerçekçi ve şeffaf fiyatlarla piyasaya çıkıyor olmasını da alıcılar açısından bir avantaj olarak niteledi.