Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutta yeni trend: ‘Önce dene sonra satın al’

Son zamanlarda konut sektöründe ‘önce dene sonra satın al’ modeli damgasını vurdu. Konut alacaklar 1 yıl deniyor memnun kalırsa satın alıyorlar.

Konutta geliştirilen yeni konut satın alma modeli ile yaklaşık 800 bin konut stokunun eritilmesi planlanıyor. Konutta şişkinliğin önüne geçmesi beklenen modelde konut önce kiralanıyor ve deneniyor eğer ki memnun kalınırsa satın alma işlemi gerçekleştiriliyor.

Satın alınmak istenen ev öncelikli olarak bir yıl süreyle konut alıcıları tarafından test ediliyor. Bir yıl sürenin sonunda konut beğenilirse alıcı tarafından satın alınıyor ve bu süre zarfından ödenen kira da evin bedelinden düşüyor. Beğenmeyen konut alıcıları ise kiracı gibi evi boşaltıyorlar.

Yurt genelinde konut stoku 800 bin seviyesine kadar ulaştı. Bu stokun en acil şekilde eritilebilmesi için ‘önce dene sonra satın al’ modeli konut sektöründe uygulanmaya başlayacak. Bu sistem sayesinde konut stokunun kısa sürede eritilmesi bekleniyor.

Konut alıcısı bir yıl boyunca kira öder gibi evin içinde oturacak ancak memnun kalırsa konutu satın aldığında ödediği kira bedeli konut bedelinden düşülüyor.

"Önce kirala sonra satın al ev" modeline ilişkin görüşlerini paylaşan Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, sistemin konut stoklarını bitirmede etkin bir görev üstlenebileceğini ifade etti.

Bu yeni sistemin henüz inşaat firmaları tarafından karşılık görmediğini ifade eden Özlü, bu yöntemin özellikle ev seçmekte zorlanan konut alıcısı için çok iyi bir model olduğunu ifade etti.