Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Konutta yüzde 20 indirim meydana geldi"

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın konut fiyatlarının yüzde 20 oranında düştüğünü bundan sonra fiyatlarda ucuzlama olmayacağını söyledi.

Gayrimenkul sektörüyle ilgili önemli ön görüşlerde bulunan ve bu alanda yaptığı açıklamalarla son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Hamdi Akın konut fiyatlarında yüzde 20 oranında bir düşüş meydana geldiğini ve bundan sonra konut fiyatlarında ucuzlama görülemeyeceğini ifade etti.

Bu açıklamasıyla da sektörde yankı uyandıran Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, daha önceden de ‘yeni başlayacak konutların yerine, bitmiş projelerden ev almak daha avantajlı’ söylemiyle dikkat çekmişti.

Konutta yüzde 20 indirim meydana geldi, bundan sonra konut fiyatları düşmez

Akın, konut piyasasında son 2 yıldır hiç kimsenin herhangi bir zam yapmadığını ve yıllık yüzde 9-10 oranında enflasyon olduğunu söyledi. Bu durumun konut fiyatlarında yüzde 20 oranında bir düşüşe neden olduğunu ifade eden Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Akın, temelden almak yerine bitmiş konut projelerine yönelmenin bu sebeple karlı olduğunu ve onlar satılmadan piyasasının önünün açılamayacağını söyledi.

Konut fiyatlarında yüksek enflasyon oranları ve 2 yıldır zam yapılmaması nedeniyle yüzde 20 oranında indirim yaşandığı ifade eden Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, bundan sonra konut fiyatlarında ucuzlama meydana gelmeyeceğini söyledi.

Yaşananlar yüksek faiz oranları yüzünden

İnşaat temelli olmayan ve sektörde yetkinlik sahibi olmayan inşaatçıların piyasada çok fazla olduğunu ve güçsüz projelerin hepsinde çeşitli sıkıntılar yaşandığını ancak buna karşın konut sektöründe bir şişkinlikten bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Akın, yaşanan aksiliklerin yüksek konut kredisi faiz oranlarından kaynaklandığını ve faizlerde aylık yüzde 1’i görünce kimsenin konut kredisi kullanmak istemediğini belirtti.