Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Konutun gerçek değeri nasıl belirlenir?

Alım/satımda bir konutun gerçek değerini belirlemek büyük önem taşıyor. Peki konutun gerçek değeri nasıl belirlenir? İşte cevabı…

Gayrimenkul sektörü çok büyük bedeller ödeyerek yapılan bir yatırım. Bu sebeple de konut alırken ya da satarken gerçek değerini belirlemek de kritik bir konu. Peki eviniz ne kadar değerli? Posta Gazetesinden Meltem Kara’nın haberine göre hem konut alanın hem de satanın zarar etmemesi için doğru rakamı belirlemek çok önemli. Konut satarken yüksek fiyat belirlerseniz, talebi ve satışı yavaşlatmak gibi bir riskiniz bulunuyor. Düşük fiyat belirlerseniz de zarar edersiniz. Konut alırken de aynı durum söz konusu. Benzerlerine göre, daha fazla bedel ödememek için alacağınız konuta dair iyi bir araştırma yapmanız gerekli.

Ödeyeceğiniz fiyat konutun gerçek değeri mi yoksa siz değerinden fazla mı ödüyorsunuz? Peki konutun gerçek değeri nasıl belirlenir? İşte cevabı…

KİRA DEĞERİNE BAKIN

Konutun değeri belirlenirken en çok kullanılan ve en gerçekçi yöntemlerden biri de kira bedeline göre hesaplama yapmaktır. Devam eden yıllarda elde edilecek toplam kira geliri, konutun değerini belirlemek için de önemli bir kriter. Türkiye’de konut yatırımının ortalama geri dönüş süresi 19.5-20 yıl civarı. Buna göre, 20 yıllık kira gelirinin toplamını hesaplayarak, evin gerçek değerine ulaşmanız mümkün.

KIYASLAMA YAPIN

Konutun değerini kira bedeline göre hesapladıktan sonra uygulamanız gereken ikinci kriter de ‘kıyas’ olmalı. Kıyas yöntemi yanıltıcı olabileceği için tek başına yeterli olmaz. Önce kira değerini hesaplayıp, ardından alınacak veya satılacak konutun yakın konumda bulunan diğer konutların fiyatlarını araştırıp karşılaştırma yapmanız gerekiyor.

KONUM ÇOK ÖNEMLİ

Konutun fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan biri ise konum. Evin merkezi bir bölgede yer alması fiyatını yükseltir. Ayrıca havalimanı, otoyol, kanal gibi mega projeler, Millet Bahçeleri gibi yeşil alana yönelik yatıranlar ve metro gibi ulaşım projelerine yakınlık da evin değerini yukarı yönlü değiştiren unsurlar arasında yer alıyor. Evin çevresine bu gibi yatırımların yapılacağının duyurulması bile evin değerini hemen artırır.

UZMANINA SORUN

En çok kullanılan değer bulma yöntemi, kira değeri ve kıyaslamayı kullanarak bulunacak olan bedelin ortalamasını almaktır. Eğer yine de emin otamıyorsanız gayrimenkul değerleme şirketlerinden ve emlak danışmanlarından ekspertiz için yardım alabilirsiniz. Son dönemde değerleme şirketleri kendi internet sitelerinde evinizin bazı bilgilerini girdiğiniz takdirde ortalama fiyat sunma hizmeti de veriyor. Bu değerler de size fikir verebilir.

METREKARE HESABI

Konutun yer aldığı bölgeye yönelik metrekare hesabı da önem taşıyor. Gayrimenkul olduğu bölgeye hatta birim metrekare fiyatını bulabilirsiniz. Bu birim metrekare fiyatını konutun metrekaresiyle çarptığınızda ortaya çıkan değerde işe yarayabilir.

EVİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Bir konutun değeri belirlenirken çevreye ilişkin tüm özellikleri inceledik. Şimdi sırada konutun kendi özellikleri var. Fiyatı belirlerken, konutun sitede olması, yeni bina olması, ışık alan cephede bulunması, asansör, otopark, sosyal tesis, teknolojik hizmetler gibi özellikler de fiyatı etkiliyor. Manzara faktörü de devreye girdiğinde konutun fiyatı artıyor.