Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kredi faiz oranları konut satışlarını düşürdü

Konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükselmesi konut satın almak isteyenleri caydırıyor. Kredi faiz oranları yükseldikçe konut satışları düşmeye başlıyor.

Konutta seferberlik döneminde bir ara yüzde 92 seviyesine gerileyen konut kredisi faiz oranları son dönemlerde yüzde 1,59 seviyesine kadar yükseldi. 100 bin TL’lik konut kredisi kullanan bir vatandaşın cebinden faiz bedeli olarak çıkan 60 bin TL seviyesine yükseldi. Bankaların verdiği konut kredisindeki yüksek oranlar konut sektörünün temsilcilerini endişelendirdi. Sektör temsilcileri on yıllık konut satışlarının sona erebileceği tehlikesine dikkat çekti.

Konut kredisindeki yüksek faiz oranlarıyla ilgili bankalara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankalara bu konuda tepki gösterdi. Bir bankanın bilançosunu açıkladığını ve 6 milyar TL kazanım elde ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘biz faiz lobisine mi çalışacağız’ dedi. TCMB ve BDDK’yı da eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Siz bu konuda aktif rol almazsanız diğerleri at oynatır” diyerek iki kuruma da konuya el atmaları için çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz konusunda taviz vermeyeceklerini dile getirerek bankaların bu durumu düzeltmeleri konusunda çağrıda bulundu. Ayrıca Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) bu alanda aktif rol almaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından art arda yapılan konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi gerektiği ile ilgili açıklamalara rağmen bu alanda henüz bir aşama kaydedilmedi. Konut kredisi faiz oranları yükseldikçe konut sahibi olmak isteyenler de konut satın alma fikrinden uzaklaşmaya başlıyor. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü inşaat sektörünün önündeki en büyük engel konut kredisi faiz oranları olarak görülüyor.